Debata o przyszłości opolskich kin

Brak dostępnych filmów w formie analogowej i brak pieniędzy na zakup cyfrowych projektorów – to główne powody, dla których Ośrodki Kultury i Rekreacji na Opolszczyźnie zawieszają działalność swoich kin. Jak pozyskać środki i czy jest jeszcze szansa na uratowanie starych kin?

O tym będą debatować zaproszeni specjaliści, burmistrzowie, dyrektorzy domów kultury i społecznicy podczas konferencji, którą organizuje Urząd Marszałkowski w Opolu.

Na Opolszczyźnie jest aż 14 placówek, w których filmy można wyświetlać tylko w formie analogowej. Wiele z nich zostało już zawieszonych w działalności m.in. w Głubczycach i Grodkowie.

- Zawiesiliśmy działalność grodkowskiego kina, ponieważ na miesiąc maj dystrybutor nie dostarczył nam filmów w tradycyjnej analogowej formie, a takie tylko mogą być u nas wyświetlane. Jeszcze po wakacjach będziemy próbowali wyświetlać jakieś bajki dla dzieci – informuje Stanisław Wieczorek, dyrektor Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie.

Dystrybutorzy rozprowadzają obecnie filmy praktycznie już tylko w formie cyfrowej, stąd też grodkowska placówka ma ograniczony dostęp do nowych produkcji. Od stycznia kino „Klaps” grało same powtórki, nie raz grając trzeci czy czwarty raz ten sam film. Dlatego frekwencja na seansach nie zachwycała, a dochód z biletów nie wystarczał nawet na pokrycie kosztów wysyłki paczki.

O problemie funkcjonowania starych małych kin na Opolszczyźnie społecznicy informowali już w lutym 2013 roku. W tym czasie do ówczesnego Marszałka Województwa Opolskiego Józefa Sebesty trafił pierwszy wniosek o stworzenie projektu „Opolskiej Sieci Kin Cyfrowych”, który mógłby być finansowany w ramach Opolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wzorem województwa Małopolskiego, w naszym regionie można byłoby kilkanaście kin wyposażyć w cyfrowy sprzęt umożliwiający wyświetlanie najnowszych produkcji w technologii 2 i 3D. Do tej pory problem nie został rozwiązany, ale w końcu pojawiło się światełko w tunelu.

Wychodząc naprzeciw opolskiemu środowisku kulturalnemu Urząd Marszałkowski w Opolu organizuje konferencję, na której zaproszeni specjaliści, burmistrzowie, dyrektorzy domów kultury oraz społecznicy będą debatować o możliwościach pozyskania funduszy z różnych programów na modernizację i cyfryzację kin.

- Samorządowi Województwa Opolskiego zależy na szerokim dostępie do kultury, sztuki i edukacji filmowej wszystkich mieszkańców regionu, szczególnie dzieci i młodzieży. Obecnie, to na opolskich gminach i organizatorach ośrodków kultury ciąży obowiązek inwestowania w infrastrukturę kultury, w tym digitalizację kin. Dlatego chcemy się spotkać 2-go września, aby poznać możliwości pozyskania środków na ten cel oraz opracować dalsze kierunki działania – informuje Barbara Kamińska, członek Zarządu Województwa Opolskiego.

Konferencja odbędzie się w sali im. Orła Białego w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu. Szacunkowy koszt zakupu nowych projektorów dla jednej placówki to około 300 tysięcy złotych.

Komentarze

Szczery_Chłopak (niezweryfikowany)
Moim skromnym zdaniem

Moim skromnym zdaniem prowadzenie Kina w dotychczasowy sposób mija się z celem. Kina powinna prowadzić osoba z otwartą głową, która ma świeże pomysły. Kino weekendowe było OK, ale 10-20 lat temu. Teraz kina muszą wychodzić do klienta nowymi ścieżkami. Dla przykładu:
- Transmisja meczów piłkarskich oraz innych wydarzeń sportowych
- Maratony filmowe (matrix, władca pierścieni, harry potter, lub tematycznie powiązane filmy)
- Nocne seanse horrorów
- Kino ambitne (pewnie nie byłoby na to zbyt wielu chętnych, ale nie zaszkodzi spróbować)

Nie przebijemy kinoplexów z najnowszymi filmami 3d, ale pomysłem można zarobić trochę więcej..
Pomysłów jest wiele.. ale jak ktoś ma płaconą stałą pensję niezależnie od tego, kto przyjdzie, to później mamy nudy..

Ah (niezweryfikowany)
ostatnie zdanie

Urzędnikom potrzebna jest konferencja w Urzędzie Marszałkowskim z której to nic nie wyniknie poza biadoleniem o braku funduszy . A Ty w czterech punktach podałeś gotowy biznes plan. Ostatnie zdanie to geneza i przyczyna upadku Kina w małych miejscowościach . Dawno nie było tak trafnej oceny .

Ah (niezweryfikowany)
Trafne zdanie

Urzędnikom potrzebna jest konferencja w Urzędzie Marszałkowskim z której nic nie wyniknie poza biadoleniem o braku pieniędzy a Ty w czterech krótkich punktach podałeś gotowy biznes plan . W ostatnim zdaniu to geneza upadku kina Klaps.

Ah (niezweryfikowany)
skromne zdanie

Urzędnicy potrzebują konferencji w Urzędzie Marszałkowskim z której nic nie wyniknie poza biadoleniem o braku pieniędzy na 4 Muzę , a Ty w kilku prostych i skutecznych punktach podałeś gotowy biznes plan . A ostatnie zdanie to czysta geneza upadku Tych instytucji .Brawo jesteś w temacie.

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31