DIAMENTOWE INWESTYCJE AGROAS

Redakcja: 6 marca 2014 roku w Opolu odbyła się uroczysta gala wręczenia Diamentów Forbesa 2014. Firma Agro-As zajęła I miejsce na liście regionalnej w woj. opolskim wśród przedsiębiorstw o przychodach powyżej 250 mln zł. Jak firma ocenia ten wynik ?

Agro-As: Firma bardzo cieszy się z tej nagrody tak jak z każdej innej, którą otrzymuje. To już nasze 4-te Diamenty (2009, 2012, 2013, 2014,) a drugie z rzędu gdzie firma zajmuje 1-sze miejsce w grupie największych firm. Opublikowany aktualnie ranking Diamentów Forbesa uplasował naszą firmę na bardzo wysokim 33 miejscu na liście ogólnopolskiej. Pamiętać jednak należy, iż ranking pomimo nazwy Diamenty 2014 uwzględnia dane finansowe firmy osiągnięte w roku 2012, który był dla nas kolejnym rokiem wzrostów i rozwoju. Jest to bardzo duży sukces dla naszej spółki. Niezrozumiałe jednak dla nas jest, że częściej firma jest doceniana i dostrzegana na polu konkursów i rankingów ogólnopolskich niż na lokalnym rynku. Nasze działania są nastawione na rozwój biznesu, a wartością dodana takich działań są takie przyjemne dla nas elementy jak nagrody,  tytułów i wysokie miejsca w rankingach.

R: W takim razie jaka jest Wasza recepta na sukces?

AA: Firma AGRO-AS jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm w branży rolnej w zakresie kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami. Działamy na rynku od 1993 roku, ale to ostatnie lata pozwoliły nam znaleźć się w czołówce firm w Polsce oraz uzyskać miano lidera branży. Stale inwestujemy w rozwój oraz poszerzamy katalog oferowanych produktów i usług. Takie działania pozwalają nam z nadzieją patrzeć w przyszłość. Dzięki różnicowaniu naszej działalności staramy się niwelować niekorzystne trendy rynkowe i mieć większy wpływ na wynik ekonomiczny firmy. Paradoksalnie sytuacja na rynku, którą medialnie nazywano „kryzysem ekonomicznym”, dla naszej firmy była okresem najdynamiczniejszego rozwoju w całej historii. Stale zwiększaliśmy zatrudnienie pomimo kryzysu (aktualnie zatrudniamy 180 osób), który wg. nas dotknął głównie rynki finansowe, a działalność naszej firmy związana jest z obrotem realnymi produktami.

Dzięki trafnym i odważnym decyzjom biznesowym oraz umocnieniu się rynku surowców rolnych, AGRO-AS mógł zgromadzić odpowiednie środki dla kolejnych inwestycji m.in.: budowa nowej bazy magazynowej, budowa nowej linii produkcyjnej kwalifikowanego materiału siewnego oraz nowoczesnego kompleksu obsługi motoryzacji wraz ze stacją paliw, myjniami i Okręgową Stacją Kontroli Pojazdów.

Nasza spółka jest jednym z liczących się podmiotów skupowych a zarazem dostawców płodów rolnych. Spółka dostarcza surowiec do produkcji największym, działającym również w Polsce, międzynarodowym koncernom takim jak: ADM, Bunge, Cargill, Glencore, Bioagra, Animex.

W poprzednich latach niemal całą produkcję rolniczą trzeba było wywozić w głąb Polski. Obecnie ta sytuacja uległa zmianie. Większość naszych odbiorców ma swoje zakłady zlokalizowane w regionie naszego działania, co pozwala znacznie zaoszczędzić na kosztach transportu.

Jesteśmy również praktykami. Na gospodarstwach, które są obsługiwane przez naszą firmę, prowadzimy produkcję roślinną, głównie zbóż i rzepaku. W ramach naszej działalności prowadzimy badania oraz poletka doświadczalne, które wzbogacają nas o dodatkowe doświadczenia i pozwalają być bardziej wiarygodnym partnerem dla naszych klientów. Dzięki temu znamy również dobrze aktualne problemy i bolączki rolników.

Jednak głównym motorem napędowym i siłą AGRO-AS jest odwaga i pracowitość tworzących ją LUDZI, którzy wierzą w sukces firmy i optymistycznie patrzą w przyszłość oraz – co chyba najważniejsze w tej branży, lojalni i zadowoleni klienci.

Agro-As dzięki kompleksowemu działaniu oferuje wszystko, co jest potrzebne firmom rolniczym do prowadzenia ich działalności. Począwszy od doradztwa i sprzedaży środków do produkcji rolnej (materiał siewny, środki ochrony roślin, nawozy), poprzez skup płodów, handel maszynami,  paliwami, kończąc na profesjonalnych usługach i logistyce.

Z ostatnich osiągnięć możemy się pochwalić faktem, iż jako jedna z 7 firm z województwa opolskiego znaleźliśmy się na „Liście 500 Rzeczpospolitej” oraz otrzymaliśmy podziękowanie za wkład w rozwój polskiej gospodarki od Wicepremiera – Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego.

R: Od jakiegoś czasu przy rondzie na obwodnicy Grodkowa stoi baner informującyo planowanej  inwestycji. Czy możemy się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat?

AA:  W 2012 roku firma Agro-As, wygrywając postępowanie przetargowe na zakup działki pod budowę stacji paliw, podjęła jedną z trudniejszych decyzji o rozwoju działalności w zakresie obrotu paliwami na rynku detalicznym. Bardzo zależało nam na ulokowaniu przyszłej inwestycji w tej właśnie lokalizacji. W przetargu w 2012 roku konkurowaliśmy min. z  PKN ORLEN S.A. Warto nadmienić, że zależy nam na zrealizowaniu inwestycji opartej na rozbudowanym modelu biznesowym oferującym przyszłym klientom kompleksową obsługę, długofalowym rozwoju biznesu, odpowiedzi na lokalne zapotrzebowanie na wysoką jakość sprzedawanych produktów i usług. Agro-As jako inwestor lokalny postrzega tą inwestycję szerzej oraz bardziej przyszłościowo niż mógłby na to patrzeć inwestor w postaci jakiegokolwiek koncernu paliwowego. Ponieważ inwestycja będzie zlokalizowana na rodzimym terenie, tym bardziej podejście było prestiżowe.

R: Na jaki zakres usług będzie mógł liczyć wasz przyszły klient?

AA: Od początku planowaliśmy szeroki zakres inwestycji, aby na lokalnym rynku pojawił się obiekt dla kompleksowej obsługi motoryzacji. Inwestycję roboczo nazywaliśmy: Projektem Rondo”. W jego skład wchodzić będą następujące elementy:

– Stacja paliw, Sklep, Kącik bistro, 3 stanowiskowa bezdotykowa myjnia oraz automatyczna myjnia dla samochodów osobowych,

– Restauracja oferująca dania przygotowywane na miejscu z kompleksowo i profesjonalnie wyposażonym zapleczu kuchennym,

– Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów,

– Warsztat napraw bieżących (min.: serwis ogumienia, wymiana olejów, filtrów, naprawy bieżące) pojazdów do 3.5 tony,

– Myjnia cystern oraz myjnia portalowa dla pojazdów ciężarowych,

– Paczkomat, bankomat.

Wchodząc w nowy obszar działalności, a raczej podejmując kroki w kierunku profesjonalnego rozwoju działu związanego z obrotami paliw płynnych wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą „branży moto” chcieliśmy dać naszym klientom nową jakość usług. Dlatego też do procesu inwestycyjnego podeszliśmy bardzo zdeterminowani.

R: Na jakim etapie obecnie znajduje się inwestycja?

AA: Nadal trwają negocjacje z potencjalnymi dostawcami technologii. Na tym etapie już możemy powiedzieć , że dostawcą dla wszystkich technologii mycia będzie  znana wszystkim firma Kärcher. Powstanie jedyny taki kompleks w tej części Europy, gdzie firma Kärcher będzie dostawcą tak szerokiej palety technologii mycia. Pozostali dostawcy technologii to m.in.: Cartec dla Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, Philips – kompleksowe oświetlenie wnętrz i terenu zewnętrznego, Electrolux, Zanussi dla Restauracji. Pozostali dostawcy technologii są w trakcie wybierania i jeszcze w tym momencie nie jesteśmy w stanie przedstawić konkretnych marek, jednak będą to wiodące marki w swoich branżach.

Ponadto firma zleciła realizację badań związanych z analizą wpływu natężenia hałasu związanego z planowaną inwestycją oraz finalizuje formalności związane z organizacją ruchu na obiekcie.

R: Skąd się wziął pomysł na tego typu inwestycję w tym właśnie miejscu?

Budowa kompleksu stacji paliw to odpowiedź na potrzeby mieszkańców i lokalnego rynku. Decyzja o zlokalizowaniu inwestycji w tym konkretnym  miejscu została podjęta zgodnie z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z 1987 roku oraz szczegółowego planu urbanistycznego z 1994 roku narzucającego przyszłemu inwestorowi konkretny rodzaj prowadzonej działalności. Tamte założenia zakładały bardzo dynamiczny wzrost liczby mieszkańców miasta Grodkowa – nawet do 25.000 mieszkańców.

W pierwszym etapie inwestycji powstaną obiekty mające na celu kompleksową obsługę motoryzacji. W kolejnym etapie, zgodnie z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, powinno powstać centrum handlowo-usługowe oraz obiekty o charakterze hotelowo-motelowym. Dlatego jako inwestor aktualnie poszukujemy  partnera biznesowego, który mógłby zagospodarować pozostałą część zakupionej działki.

Wybudowanie obiektu handlowo-usługowego na pewno pozwoliłby zarówno nam jaki naszemu przyszłemu partnerowi biznesowemu bardziej efektywnie wykorzystać efekt synergii w danej  lokalizacji. Jesteśmy przekonani, że nasza inwestycja oraz przyciągnięcie dodatkowego inwestora zewnętrznego przyczyni się do lepszego rozwoju gospodarki na rynku grodkowskim.