Dzisiaj obchodzimy Dzień Ojca

Dzień Ojca to święto, które obchodzone jest w wielu krajach. W Polsce świętujemy je 23 czerwca (od 1965 roku), ale w innych państwach obchodzone jest w innych terminach. Np. w USA, Wielkiej Brytanii i Holandii w trzecią niedzielę czerwca. Termin ten możemy uznać za pierwotny, bo Dzień Ojca powstał w USA. Po tym, jak Dzień Matki zaczął był obchodzony powszechnie pojawiły się głosy, że potrzebne są święta innych członków rodziny.

Po raz pierwszy obchody Dnia Ojca zorganizowano w małym amerykańskim miasteczku w 1910 roku z inicjatywy dziewczyny, która chciała podziękować swojemu ojcu wychowującemu samotnie szóstkę dzieci.

W Polce Dzień Ojca nie dorównuje popularności Dnia Matki. Obchodzony jest w gronie rodziny, a jedynie w przedszkolach dzieci przygotowują dla swoich ojców laurki z życzeniami.
Zmiany kulturowe spowodowały, że ojcowie nie są już tylko żywicielami rodziny przekazującymi wychowanie dzieci matkom. Coraz więcej mężczyzn włącza się w opiekę nad potomstwem. Od kilku lat w Polsce tatusiowie mogą urlopy tacierzyńskie, czyli odpowiednik urlopów macierzyńskich służących opiece nad małymi dziećmi. W ten sposób dają możliwość rozwijania kariery zawodowej swoim partnerkom.

Tymczasem badania naukowe wskazują na to, że około 8 procent mężczyzn wychowuje dzieci, na których nie jest biologicznym ojcem nawet o tym nie wiedząc.
Ojciec to jednak nie ten kto dał życie, a ten który wychował i pokazał jak żyć.

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31