Gmina Grodków przejmuje nieczynne linie kolejowe

Po siedmiu latach negocjacji z PKP gminie Grodków udało się przejąć fragment nieczynnej linii kolejowej nr 329 Szydłów – Lipowa Śląska.

- Chodzi o odcinek z Lipowej do Głębocka, w kierunku Gracz. We wtorek 30 grudnia ubiegłego roku podpisałem akt notarialny w sprawie bezpłatnego przejęcia tego terenu. Chcemy tam zrobić ścieżkę rowerową, która jest już gotowa, tylko trzeba jeszcze ją utwardzić np. poprzez położenie dywanika asfaltowego – informuje Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

Dwunastokilometrowy odcinek Gracze – Lipowa Śląska został otwarty w dniu 1 października 1887 roku. Po 79 latach zamknięto go dla ruchu pasażerskiego. Do 1999 roku linia została rozebrana, a tylko w niektórych miejscach zachowały się jeszcze fragmenty torowiska.

Gmina Grodków chciała przejąć jeszcze jeden odcinek nieczynnej linii kolejowej, ale PKP znów przekłada w czasie podjęcie stosownych decyzji.

- Akt notarialny na przejęcie terenu w kierunku Strzelina również mieliśmy podpisać w tym samym dniu, ale wcześniej otrzymałem informację z PKP, że ten temat będzie rozwiązany w późniejszym terminie. Dla nas o wiele atrakcyjny jest właśnie teren w kierunku Strzelina i dalej będziemy zabiegać o to, aby te działki pozyskać – podkreśla Antoniewicz.

Samorząd na stworzenie ścieżek rowerowych zamierza pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej. Również w tym zakresie współpracuje z ościennymi gminami m.in. z Graczami, Przewornem i Strzelinem.   

Przypomnijmy, że grodkowski magistrat stale przejmuje nieruchomości od PKP. Wcześniej udało się na własność pozyskać trzy działki znajdujące się przy czynnej linii nr 288 Nysa-Brzeg oraz budynek dworca kolejowego w Grodkowie.

 

Komentarze

rudy z wierzbnika (niezweryfikowany)
ścieżki roweriwe

Na wsiach nie ma drug asfaltowych.I oto rozwój gminy który przyniesie podatki dla gminy i dochody dla mieszkańców.

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28