Grodkowa nie ma na tablicach kierunkowych

- Cześć, powiedz nam, jak się tam do was jedzie, bo minęliśmy zjazd na Nysę i Brzeg, a następny ma być za ponad 20 kilometrów – usłyszałem jakiś czas temu w telefonie, gdy zadzwonili do mnie znajomi jadący do Grodkowa z Legnicy. Pech chciał, że jadąc autostradą wyczekiwali Grodkowa na drogowskazie i mijając właściwy, zwyczajnie go przegapili – obok Brzegu i Nysy nie wyszczególniono na nim naszego miasta.

Nie pozostało zatem nic innego jak nadłożyć drogi i zjechać z autostrady na następnym zjeździe w pobliżu Niemodlina – 28 kilometrów dalej, następnie zawrócić albo dotrzeć do miasta jadąc przez Kopice.

Ułatwienie nawigowania to nie jedyny powód, dla którego warto, by Grodków pojawił się na tablicach kierunkowych przy zjeździe z autostrady – można tu mówić także o swego rodzaju podniesieniu prestiżu Grodkowa – tym bardziej, że miasto poprzez utworzenie strefy inwestycyjnej będzie chciało przyciągnąć inwestorów. Taka czytelna informacja przy tak ważnym ciągu komunikacyjnym mogłaby u przedstawicieli firm negocjujących warunki współpracy sprawiać wrażenie, że wszystko jest tu dopięte na ostatni guzik.

Ale nie będzie – Michał Wandrasz z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wylewa mi na głowę kubeł zimnej wody:
- W Polsce na tablicach drogowskazowych podaje się miejscowości kierunkowe, czyli takie do których prowadzą dane drogi, a nie najbliższe miejscowości przy węzłach. Droga wojewódzka nr 401 (w. Przylesie) nie prowadzi do Grodkowa, tylko do Nysy, poprzez m.in. drogę krajową 46. Tak samo droga krajowa 46 w Prądach nie prowadzi do Niemodlina, tylko również do Nysy, dlatego Niemodlina i Grodkowa nie ma – tłumaczy rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA.

Ale to nie jedyny powód – zarządca autostrady wskazuje jeszcze na problemy z czytelnością tablic, gdyby umieszczać na niej zbyt dużo miejscowości:

- Gdybyśmy mieli podawać wszystkie miejscowości na tablicach drogowskazowych, które znajdują się na trasie drogi krzyżującej się (skoro Grodków to dlaczego też nie Pakosławice? – też siedziba Gminy i też przy trasie drogi wojewódzkiej 401 leży), to musielibyśmy znacznie zwiększyć ich rozmiary i pogorszyć czytelność.

Należy pamiętać, że kierowca poruszający się 140 km/h przejeżdża 40 m w każdej sekundzie i na tablicach drogowskazowych jest w stanie przeczytać i zapamiętać 2-3 wyrażenia. Gdyby musiał przeczytać np. 5 miejscowości to niektóre z nich zwyczajnie by mu umknęły.

Jednak zasadniczą różnicą między Grodkowem a np. Skoroszycami jest fakt, że Grodków jest miastem. Ponadto krzyżują się tu 3 drogi wojewódzkie –z Nysy do Brzegu, z granicy z Czechami do drogi krajowej nr 46 w okolicach Niemodlina, a także droga wojewódzka 378, która rozpoczyna się w Grodkowie i biegnie do drogi krajowej nr 39 w pobliżu Strzelina.

A czy Waszym zdaniem warto, by Grodków został ujęty na autostradowym drogowskazie? Do sprawy będziemy wracać.

Daniel Klimczak

Komentarze

Bar Michal (niezweryfikowany)
Zawsze jest jakies inne

Zawsze jest jakies inne wyjscie.
Skoro nie da się dopisac Grodkowa na tym drogowskazie to moze warto probowac nazwac ten zjazd "Grodkowski" wzorem innych zjazdow z autostrady (np. Pod Krakowem jest zjazd "Mirowski")?

Daniel Klimczak
Problem w tym, że ta nazwa

Problem w tym, że ta nazwa będzie funkcjonować wszędzie tylko nie na autostradzie :) Co innego jest na aglomeracji katowickiej czy samej A4 za Wrocławiem, jednak na większości autostrady wymienione są jedynie miejscowości zjazdowe, a nawzy węzłów już nie - nazwa "Przylesie" nie wystepuje na autostradzie ani razu - to już Wierzbnik ma tu lepiej bo MOP nazwali w ten sposób :)

ipodziak (niezweryfikowany)
hehee

jest 21 wiek i myślę ze jeśli ktoś gdzieś się wybiera w nieznane okolice wystarczy popatrzeć na mapy google lub na zwykłą mapę(ja to nazywam planowanie podróży)Myślę że jesteśmy baardzo wygodni i chcemy żeby mieć pokazane jak na dłoni wszystko.Hej:)

mieszkaniec (niezweryfikowany)
konkretnie

1. Przed paru laty na A4 była w analizowanym miejscu tablica kierunkowa i na niej był wyszczególniony Grodków, Nysa i Brzeg.
2. To jadąc dalej A4 w stronę Katowic mijamy tablicę z napisem kierunkowym na Gogolin, Krapkowice i K-Koźle. Tutaj nie mają problemu?

Proszę Panie redaktorze zapytać raz jeszcze.... o tę tablicę w kontekście pkt 2 i niech teraz się Pan rzecznik wytłumaczy

mieszkaniec (niezweryfikowany)
temat

1. Parę lat temu w tym miejscu gdzie stoją te tablice kierunkowe na A4 stały tablice na których było napisane Grodków, Nysa i Brzeg
2. Na A4 w okolicach Krapkowic stoi tablica informacyjna wskazująca drogę na Gogolin, Krapkowice i K-Koźle.

Może teraz raz jeszcze zadać powyższe pytanie rzecznikowi w oparciu o pkt 2.

Daniel Klimczak
Pytałem o Gogolin, wątek

Pytałem o Gogolin, wątek pojawiał się w artykule, jednak ten fragment chyba nie przeszedł przez korektę:

"Spotkaliście się z taką sytuacją? A może zwyczajnie odczuwacie pewien niedosyt, że Grodkowa nie wpisano na drogowskazie? Wszak zdarza się, że na tablicach pojawiają się mniejsze miejscowości – jak na przykład 6-tysięczny Gogolin. [...]
Jak dodaje Wandrasz, w Gogolinie kończy się jedna z dróg wojewódzkich (DW423, która łączy się tam z DW409), stąd też miejscowość ta została wyszczególniona przy zjeździe z autostrady."

Osobną kwestią jest to, że DK46 nie kończy się w Nysie a jedynie przez nią przebiega (tak jak DW401 przebiega przez Grodków) - DK46 kończy się w Kłodzku. Podobnie DW403 nie prowadzi do samego Brzegu tylko do ronda za Łukowicami Brzeskimi...

ja (niezweryfikowany)
Głupoty

co on pieprzy za głupoty ????? po niemieckiej stronie nie jedzie się z prędkością 140 km/h a miejscowości przed zjazdem jest owiele więcej i jakoś jest wszystko ok.
Grodków był i będzie spychany na margines a tak poza tym Pakosławice nie są miastem i tu jest ta zasadnicza różnica

Daniel Klimczak
Jeszcze taki mały akcencik -

Jeszcze taki mały akcencik - tak mogłaby wyglądać ta tablica :)

http://pokazywarka.pl/dpk8ks/

miszkaniec (niezweryfikowany)
Tak na marginesie to woj

Tak na marginesie to woj Opolskie zlikwidował bym natychmiast bo to nie województwo tylko skansen wsi opolskiej, to co się dziwicie takim poczynaniom

polemar (niezweryfikowany)
Konkret

Wydaje mi się, że można by było to uargumentować tym, że w Grodkowie krzyżuje się kilka dróg wojewódzkich i ma on połączenie miedzy innymi ze Strzelinem, Ziębicami, Nysą, Niemodlinem a nawet Otmuchowem.

Daniel Klimczak
przecież pisałem o tym w

przecież pisałem o tym w ostatnim akapicie artykułu :)

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28