Kolejne dary od przyjaciół z Beckum

Z kolejną wizytą do Grodkowa przyjechali Karl-Uwe Strothmann – burmistrz Beckum oraz Erwin Sadlau - szef niemieckiego stowarzyszenia na rzecz partnerstwa Beckum – Grodków, którzy jak zwykle przywieźli dary od społeczności Beckum dla mieszkańców gminy Grodków.

 

Wśród darów znalazły się drewniane ławki wraz z stołem, nagrody dla najładniejszych koron żniwnych oraz pieniądze na remont kościoła ewangelickiego.

 

 

Pierwszy z prezentów został zamontowany w parku przy ulicy Elsnera w Grodkowie, który od dłuższego czasu jest poddawany intensywnej odnowie. Najpierw położono nowe nawierzchnie ścieżek, a następnie dokonano wielu nasadzeń i wymiany ławek. Z kolei naprzeciw Bramy Lewińskiej wybrukowano fragment placu, na którym zainstalowano drewniane ławki wraz ze stołem wykonane przez niemieckie Bractwo Bauknechte. Wszystkie te działania służyły temu, aby w obecności mieszkańców Beckum i Grodkowanadać parkowi imię „Parku Jubileuszowego Partnerstwa z Miastem Beckum”.

 

 

Kolejnym darem były nagrody dla najładniejszych koron żniwnych, które podczas dożynek gminnych z rąk burmistrza Beckum - Karl-Uwe Strothmanna odebrali sołtysi Tarnowa Grodkowskiego, Jędrzejowa i Bąkowa.

 

 

Natomiast najcenniejszym prezentem od mieszkańców Beckum, była pomoc finansowa na remont kościoła ewangelickiego, która na ręce Marka Antoniewicza została przekazana w obecności 30-osobowej delegacji z Niemiec przy zrujnowanym zabytku.

 

 

- Od kilku lat, jako dawni mieszkańcy Grodkowa pomagamy w remoncie kościoła ewangelickiego. Tym razem napisaliśmy do około 150 zakładów pracy w swojej miejscowości z prośbą o pomoc finansową na remont tego zabytku. Część firm bardzo chętnie się przyłączyło do naszej akcji i w sumie udało się zebrać 2 tysiące euro, które w gotówce przekazaliśmy burmistrzowi Grodkowa – mówi Erwin Sadlau, szef niemieckiego stowarzyszenia na rzecz partnerstwa Beckum – Grodków.

 

 

Neoromański kościół znajduje się przy ul. Karola Świerczewskiego. Został wybudowany w 1786 roku. W XIX wieku zabytek przebudowano, a od 1946 roku popada w ruinę aż do dzisiaj. W styczniu 2014 roku zakończył się I etap remontu świątyni, który polegał na jej zabezpieczeniu. Teraz magistrat poszukuje kolejnych środków na modernizację tego zabytku.

 

 

- Erwin Sadlau już kilka razy przyjeżdżał do Grodkowa z darami: karetką pogotowia, sprzętem dla szpitala czy busem do przewozu dzieci. Jego stowarzyszenie dofinansowało też opracowanie projektu odbudowy kościoła. Kolejna pomoc finansowa, jaką otrzymaliśmy w niedzielę 31 sierpnia z pewnością zostanie wykorzystana na dalsze prace konserwacyjne, które wykonamy w byłym kościele ewangelickim. Jednak jest to kropla w morzu potrzeb, bo na całą odnowę świątyni trzeba przeznaczyć, co najmniej kilka milionów złotych.  Więc nadal poszukujemy źródeł dofinansowania dalszego etapu remontu licząc, że środki finansowe, które już wydaliśmy, będą stanowiły wkład własny do pozyskania kolejnych –mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

 

 

Otrzymane prezenty na pewno służyć będą społeczeństwu Grodkowa, bo z tą myślą były przekazywane przez przyjaciół, z Beckum, którzy zapowiadają, że nadal będą służyć pomocą i odwiedzać naszą miejscowość.

Komentarze

rudy z wierzbnika (niezweryfikowany)
dary

Ile gminę kosztowa obsługa tej delegacji,może więcej niż ich te 2000 euro.

niko (niezweryfikowany)
w parku

w parku ławka dla menelni, która będzie gogła wygodnie pić tanie wino... A ścieżki są skaszanione, tak jak i plac drogowy dla dzieci - mniejszego nie dało sięzrobić? Rowery normalnej wielkości się tam nie mieszczą - dla kogo to zrobili, dla dwulatków? Plac zabaw również zaniedbany, bez hustawek przez prawie całe wakacje i sterczącymi z ziemi kołkami "zabezpieczającymi" wystającą od 3 lat sprężynę - tylko czekać aż sie stanie krzywda. Władze mają w nosie wyborców. Nie wszyscy mają własny ogródek z basenem i trampoliną na trawniku dla dzieci panie burmistrzu. Park Cegielnia to ruina!

mieszkanka (niezweryfikowany)
JA CHCĘ

Panie Burmistrzu ja bardzo proszę dać mi własny ogródek z basenem no i trampolinę na trawniku oraz dużo huśtawek.

mieszkaniec (niezweryfikowany)
czy w naszym mieście nie ma

czy w naszym mieście nie ma pilniejszych potrzeb jak wydanie kilku milinów na remont kosciola, z ktorgo i tak nikt nie bedzie korzystał, podstawa to chyba przedszkola i szkoły bo co to za przyszłośc bez pomocy dziecią, które kiedys będa pomagały nam!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28