Koniec kadencji podsumowuje Marek Kwiatkowski

Kończy się właśnie moja kolejna, bo już trzecia kadencja samorządowa, w której z Państwa wyboru pełniłem funkcję radnego Rady Miejskiej w Grodkowie. Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim moim wyborcom za zaufanie jakim mnie obdarzono i mam nadzieję, że byliście Państwo z mojej pracy zadowoleni. Przez te wszystkie 12 lat  byłem niezmiernie dumny, że mogłem reprezentować  mieszkańców naszej gminy w lokalnych władzach i zapewniam, że zawsze starałem się  działać odpowiedzialnie i być użyteczny dla ludzi. W nadchodzących wyborach nie będę ubiegał się o reelekcję i postanowiłem kandydować do Rady Powiatu. Uważam, że współpraca pomiędzy gminą a powiatem może być dużo lepsza i o wiele bardziej dla nas korzystna.  W przypadku gdy zdobędę ponownie Państwa zaufanie zapewniam, że będę ciężko pracował by to osiągnąć dla dobra mojej gminy i jej mieszkańców.

 

Mijającą kadencję uważam osobiście za bardzo udaną. Na przestrzeni ostatnich czterech lat zdołano bardzo wiele  zrobić dla dobra i rozwoju całej Gminy. Okres ten to przede wszystkim kontynuowanie działań podjętych w poprzednich latach. Do najważniejszych z nich, choć najmniej widocznych gołym okiem należy realizacja zadań w ramach projektu pn.: „Oczyszczanie ścieków   w aglomeracji Grodków”. Całkowity koszt zadania wyniesie  55,7 mln , natomiast dofinansowania 29,9 mil zł. Przypomnę, że Gmina Grodków stanęła przed faktem konieczności skanalizowania 16 spośród 19 miejscowości aglomeracji w terminie do 2015 roku. W przeciwnym razie będzie zmuszona  do płacenie kar pieniężnych i to niemałych. Poza tym wydaje mi się naturalne, że w XXI w. każdy z naszych mieszkańców powinien mieć w domu bieżącą wodę i toaletę.

Wybudowanie w roku 2011 obwodnicy Grodkowa to kolejny powód do dumy i wierzcie mi, że bez ogromnego zaangażowania naszych władz nie byłoby to możliwe. Wiele większych miast bezskutecznie o to zabiega latami. Nam się udało doprowadzić do wybudowania ponad sześciokilometrowego odcinka obwodnicy za blisko 45 mil. zł i to nie z naszej gminnej kasy.

Jestem również przekonany, że po okresie narzekania i krytykowania nasi mieszkańcy są dziś dumni z grodkowskiego  rynku. Bo ja jestem. Ze szczególnym zainteresowaniem oglądam podobne miejsca w innych miastach i nasze otoczenie ratusza naprawdę się wyróżnia. Cała inwestycja kosztowała 3,8 mil. zł. z czego  aż 2,3 mil. zł to środki pozyskane z zewnątrz.

Do tego wszystkiego dochodzi również wiele inwestycji drogowych takich jak budowy, remonty dróg  i chodników oraz nowe oświetlenie ulic zarówno w mieście jak i pozostałych miejscowościach. Myślę, że Państwo to wszystko doskonale widzą. Generalnie uważam, że w ostatniej kadencji Grodków stał się jednym wielkim placem budowy. Prowadząc tyle inwestycji postawiliśmy zdecydowanie na rozwój przy wykorzystaniu jak największej ilości środków zewnętrznych. Wszystkim chyba wiadomo, że kluczem do rozwiązania większości spraw są jak zwykle pieniądze, do których pozyskania nie wystarczą szczere chęci, lecz kompetencje i doświadczenie finansowe. Naprawdę jest się z czego cieszyć, że prowadząc tak wiele inwestycji udało się utrzymać zadłużenie gminy na bardzo niskim poziomie i to nie podnosząc przez te cztery lata podatków. Kluczem do tego sukcesu było m.in. skuteczne pozyskiwanie funduszy z zewnątrz. W tej kategorii Gmina Grodków jest w pierwszej dziesiątce na ponad 70 gmin Opolszczyzny!

Należy również wspomnieć, że mamy bardzo dobrze zorganizowaną sieć szkół i przedszkoli. Posiadamy własny transport do dowozu uczniów. Stworzono takie warunki by każde dziecko mogło uczęszczać do przedszkola. Mamy prężnie działające jednostki kultury. Reaktywowane w 2001 roku Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne Muzyczna Jesień stały się ponownie rozpoznawalne  w całym kraju. Tylko w tym roku chęć udziału zgłosiło ponad 70 zespołów w tym również zagranicznych. Poza tym jesteśmy jednym z nielicznych małych miast, których jeszcze stać na utrzymanie własnego kina  i basenu kąpielowego…

Na koniec parę słów o sporcie i rekreacji, które to szczególnie mnie interesują. Tu także mamy powody do dumy. Ostatnie cztery lata to prawdziwy bum sportowy. Powstało wiele nowych klubów i sekcji. Oprócz piłki ręcznej, która od wielu lat jest dyscypliną sportu najpowszechniej u nas uprawianą  bardzo szybko rozwija się też piłka nożna. Szczególnie cieszy działalność kilku szkółek piłkarskich  i zaangażowanie w ich funkcjonowaniu rodziców. Szybko rozwijają się również sekcje gimnastyczne, skierowane głównie do pań , takie jak aerobik czy zumba. Ogólnie jest tak duże zainteresowanie sportem w gminie - najbardziej tym amatorskim, że praktycznie nie ma wolnych terminów w naszych obiektach sportowych pomimo, że mamy ich całkiem sporo. Niestety duża grupa chętnych wciąż nie może skorzystać z boisk w naszych halach sportowych czy też na kompleksie  ORLIK. W tej kwestii trzeba będzie  w najbliższym czasie podjąć kolejne działanie. Wszystko  to jest spowodowane tym, że przez ostatnie cztery lata  władze gminy mocno wspierały wszelką działalność sportową i rekreacyjną przeznaczając odpowiednie środki na jej rozwój. Powstał nowy, nowoczesny Stadion Miejski kosztujący 3,8 mil. zł. z czego pozyskano dofinansowanie w wys. aż 3,1 mil. zł. Obok samego stadionu trwają pracę przy budowie boiska treningowego. Kluby już tam trenują a niedawno zakończono pierwszy etap ogrodzenia tego terenu. W tym roku otwarto za 532 tyś. zł.  boisko wielofunkcyjne w Jędrzejowie. Tu także blisko połowa kosztów została pokryta z funduszy zewnętrznych. Przy Zespole Szkół Rolniczych w Grodkowie powstało kolejne boisko z bieżnią tartanową sfinansowane przez powiat. Sami Państwo widzicie, że jest tego naprawdę dużo.

Pewien niedosyt ostatniej kadencji to brak spektakularnych sukcesów w walce z bezrobociem. Tu tak jak i w ogromnej większości gmin w Polsce problem jest niezmiernie trudny do rozwiązania.

Niestety nasz kraj ma jedne z najwyższych kosztów pracy w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2008 roku ponownie wzrosły one o ponad 12 proc. To właśnie te koszty są głównym hamulcem w tworzeniu miejsc pracy. Bez zmian i odpowiedniej reformy na szczeblu centralnym możliwości gmin w tym zakresie są mocno ograniczone. Miejmy nadzieję, że jakimś światełkiem w tunelu jest powstała niedawno grodkowska podstrefa ekonomiczna. Jej atutem jest świetna lokalizacja blisko autostrady A4. Przyszli przedsiębiorcy, którzy zdecydują się tam zainwestować i utworzyć nowe miejsca pracy, mogą liczyć na znaczne ulgi , np. zwolnienie z podatku dochodowego oraz zwolnienie  z podatku od nieruchomości.

 

W moim materiale wymieniłem oczywiście tylko wybrane tematy dotyczące rozwoju naszej gminy w okresie 2010 – 2014. Myślę jednak, że te cztery mijające lata były znaczącym skokiem cywilizacyjnym w historii Gminy Grodków. Kończąc chcę jeszcze uświadomić Państwu, że nasza gmina należy do jednych z największych i liczy aż 35 sołectw a każde z nich ma oczywiście swoje potrzeby. Nie jest możliwe nawet w dłuższej perspektywie ich całkowite zaspokojenie. Jednym z podstawowych zadań radnych jest odpowiedzialne, obiektywne i rzetelne wskazanie tych priorytetowych - najbardziej potrzebnych. Dlatego właśnie tak ważne  jest uczestnictwo w wyborach i trafny wybór naszego przedstawiciela w samorządzie.

 

Marek Kwiatkowski

Komentarze

znajomy (niezweryfikowany)
SKOCZEK

Aspiracje finansowe rosną tam więcej płacą

rodzic (niezweryfikowany)
sport

FAKTYCZNIE JESTEM RODZICEM JEDNEGO Z CHLOPAKÓW GRAJĄCEGO W PIŁKE I GDY CHŁOPAKI MIELI PROBLEMY Z KLUBEM ICH ROZWÓJ PIŁKARSKI BYŁ ZAGROŻONY A SĄ TO UBIEGŁOROCZNI MISTRZOWIE I WICE MISTRZOWIE POWIATU PAN MAREJ JAKO JEDYNY Z NIEWIELU NIE POZWOLIŁ NA ROZTRWONIENIE PRACY KTÓRĄ CHLPAKI WŁOŻYLI I WSPIERAŁ NAS W WIELU KWESTIACH MMIEJSCA TRENINGU ZAŁATWIL STADION HALE I CAŁY CZAS SUKCESYWNIE W MIARĘ MOŻLIWOSCI WSPIERA TYCH CHŁOP[AKÓW JAK I CAŁY SPORT I NIE TYLKO GRAODKOWSKI

GRODKOWIANIN (niezweryfikowany)
Panie Marku

Jak tak pięknie jest, to gdzie w tym wszystkim są Nasze Dzieci!!! Place zabaw są zupełnie beznadziejne, nie mówiąc już o mieszkaniach i pracy dla młodych, wyuczonych ludzi. Brak pracy, liczy się tylko kolesiostwo i znajomości!!!
Panie Marku a co ze stadionem przy wieży ciśnień, który jest zarośnięty i trawa po pas. Nie da się pobiegać, a już bardziej pograć!! Wystarczy tych pustych obietnic, TYLKO WEŹMY SIĘ DO ROBOTY!!!!

rodzic (niezweryfikowany)
wszystko ładnie,przed

wszystko ładnie,przed wyborami zawsze sie wszyscy do pracy biora zeby nie było ze nic nie robia.zgadzam sie z przedmówca,super ze sa boiska ale dla kogo?czlowiek chciałby pójśc z dzieckiem pokopac piłke ale wszystko pozamykane trzeba czekac az pan odpowiedzialny za orlika go otworzy a jak otworzy to sa treningi no sory a gdzie jest miejsce dla dzieci?place zabaw o pomste do nieba wołaja.Młodziez tez bruki szlifuje bo nie ma miejsca na jakies imprezy kluby,nie dziwi mnie fakt ze z grodkowa młodzi uciekaja i tak bedzie zostana emeryci i rencisci.A o pracy w grodkowie mozna tylko pomazyc,maja ja ci którzy maja gdzies tam znajomosci i plecy szerokie,ludzie po studiach zapierdzielaja po fabrykach produkcyjnych.Dlatego uwazam ze takie obietnice na nic sie zdaja,połowa z programów wyborczych to niezły chwyt zeby połaskotac wyborców zeby zamydlic im oczy i zeby slepo szli na nich zagłosowac.

rodzic (niezweryfikowany)
sport

Witam kolego pytasz gdzie są nasze dzieci naprawde dzieci jesli tylko chcą mają wiele możliwosci jesli chcesz skontaktujemy się i zaproponuję ci klub a co chodzi o boisko koło wieży cisnien właśnie znalazło własciciela i już niedługo będzie przydatne do użytkowania jeśli chcesz pomóc to zapraszamy

rodzic (niezweryfikowany)
Proszę plecić!!

Dobrze, dziękuję. Dla dziewczynki coś potrzebuję, proszę coś polecić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie interesuje mnie piłka nożna!! CZEKAM

Aga (niezweryfikowany)
...

Z tego co słyszałam to jest zumba i kurs tańca...

rodzic (niezweryfikowany)
sport

WITAM JAK NA KOGOŚ KOGO NIE INTERESUJE PIŁKA DUŻO PAN WIE O ORLIKU I BOISKACH
JEŚLI CHCE PAN ZNALEŚĆ COŚ DLA CÓRKI ZAPRASZAM DO DOMU KULTURY MOŻE CÓRKA UCZYĆ SIĘ TAŃCA MODELARSTWA ŚPIEWU DOKŁADNIEJSZE INFORMACJE ZDOBĘDZIE PAN NA MIEJSCU POWODZENIA NAPRAWDE PAN MAREK POMÓGŁ NAM TAK DUŻO ŻE NIE POZWOLIMY JAKO RODZICE NA JEGO OCZERNIANIE A NAJLEPIEJ UDAĆ SIĘ DO NIEGO NAPEWNO POMOŻE COŚ ZNALEŚĆ JESLI NIE POMOŻE TO NAPEWNO POPRĘ PANA ZDANIE

wyborca (niezweryfikowany)
wybory

Szkoda, że Pan nie startuje Panie Marku na burmistrza. Wielka szkoda!

reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31