Młodzież jest zaniedbana przez obecne władze Grodkowa

O mandat radnego Rady Miejskiej w Grodkowie ubiega się aż 65 osób. Wśród nich znajdziemy sporo młodych kandydatów. Najmłodszy ma 21 lat. Każdy z nich ma swoją wizję rozwoju gminy i priorytety do zrealizowania w najbliższym czasie. O wyborach do Rady Miejskiej w Grodkowie na siódmą kadencję rozmawiamy z Maciejem Górskim, kandydatem PSL w okręgu nr 7.

 

1. Czy decyzja o kandydowaniu do rady gminy Grodków była dla Pana decyzją łatwą czy trudną? Co ostatecznie przesądziło o Pana starcie w wyborach  samorządowych?

- Decyzja na pewno do łatwych nie należała, lecz była efektem mojej dotychczasowej pracy społecznej na rzecz lokalnej społeczności. Dalsze działania wymagają jeszcze większego zaangażowania z mojej strony, stąd decyzja o kandydowaniu do Rady Miejskiej w Grodkowie.

 

2. Jakie są Pana atuty, jako kandydata na radnego?

- Moim atutem jest niewątpliwie moje doświadczenie. Od mniej więcej 5 lat regularnie działam na rzecz gminy prowadząc liczne projekty o charakterze charytatywnym oraz sportowym. Kolejnym moim atutem jest kreatywność oraz pracowitość, czego dowodem są liczne i różnorodne projekty, w których biorę udział.

 

3. Jakie ma Pan doświadczenie w działalności na rzecz  społeczności lokalnej?

- Jak już wspomniałem działań jest bardzo wiele. Głównymi są wydarzenia charytatywne: Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej o puchar Be Better oraz Mikołajkowy Turniej Charytatywny. Podczas tych imprez pomagamy osobom potrzebującym z naszej gminy. W zeszłym roku byłem również szefem sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Grodkowie. Byłem również inicjatorem akcji „Spotkajmy się na rowerach”, która kilkakrotnie z powodzeniem rozruszała grodkowian podczas serii wycieczek rowerowych po naszej gminie (i nie tylko).

 

4. Prowadzi Pan Stowarzyszenie Be Better. Czym się ono zajmuje i do kogo jest skierowane?

- Stowarzyszenie Be Better, którego jestem prezesem, zajmuje się szeroko pojętą promocją zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowaniem postaw obywatelskich. Do czego sprowadzają się nasze działania? Między innymi do promowania sportu wśród dzieci. Pokazujemy, że sport to nie tylko rywalizacja, medale i puchary, ale przede wszystkim świetna zabawa. Be Better koncentruje się głównie na biegach oraz piłce nożnej. Jako biegacze amatorzy staramy się również promować pewne postawy własnym przykładem.

 

5. Często w różnych krajach promuje Pan Grodków na biegach olimpijskich, półmaratonach i maratonach. Będąc radnym będzie Pan dążył do tego, aby przywrócić bieg do Grodkowa?

- Od początku mojej przygody z bieganiem startuję w zawodach z herbem Grodkowa na piersi. Reprezentowałem Grodków w zawodach już prawie w ponad 50. imprezach biegowych w Polsce oraz w kilku znaczących biegach zagranicą – m.in. w maratonie w Rzymie oraz Berlinie. Jednym z głównych celów, dla których Be Better zostało założone jest organizacja biegu ulicznego w Grodkowie na dystansie 10 kilometrów. Mamy nadzieję, że niebawem uda się go zorganizować.

 

6. Jak będzie wyglądać Pana współpraca z mieszkańcami gminy Grodków w przypadku wyboru do rady?

- Będzie ona mniej więcej wyglądała tak samo jak dotychczas. Często spotykam się z mieszkańcami gminy i rozmawiam o tym, co dobre i złe. Są to głównie ludzie młodzi, którzy moim zdaniem są grupą mocno zaniedbaną przez obecne władze. Chciałbym również, co dwa tygodnie spotykać się z mieszkańcami podczas „dyżurów”.

 

7. Jakie konkretne cele i zadania postawiłby sobie Pan do realizacji w radzie?  Czym  chciałby się Pan  w razie wyboru zajmować do końca kadencji?

- Jak wspominałem, uważam, że młodzi mieszkańcy gminy są notorycznie zaniedbywani. Brak wsparcia przy wnioskach formalnych dotyczących organizacji różnego rodzaju inicjatyw oraz brak pomysłów na zróżnicowanie oferty spędzania wolnego czasu przez młodzież to norma. Chcę to zmienić! Dlatego kandyduję do rady. Chciałbym również by Urząd stał się instytucją bardziej transparentną, by np. różnego rodzaju konkursy ofert prowadzone przez władze były rozstrzygane według jasnych i jawnych wytycznych. Jak dotąd są one mgliste i tajne. Na drugą część pytania jest mi dość ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Jako miłośnik sportu chciałbym stać na straży równomiernego, ale zróżnicowanego rozwoju sportu. Jako nauczyciel chciałbym dbać o dobrą, jakość edukacji w naszej małej ojczyźnie.

 

8. W obecnej radzie brakuje prawdziwej opozycji, praktycznie na każdej sesji wszyscy głosują jednogłośnie. Czy po uzyskaniu mandatu radnego Pan też będzie zgodny z radą, czy będzie się sprzeciwiał w głosowaniach, jeśli zajdzie taka potrzeba?

- Wie Pan, nie jest sztuką być opozycją dla opozycji. Sztuką jest być opozycją, która mimo tego, że nie zgadza z większością ma do zaproponowania jakąś alternatywę. Może ona być dobra lub zła, ale warto ją mieć. Podczas obecnych rządów często brakowało alternatywy stąd działo się tak jak Pan opisuje. Jeśli jakaś sprawa będzie sprzeczna z moim światopoglądem oraz „pomysłem na gminę” to nie zawaham się głosować przeciw.

 

9. Co chciałby Pan zrobić dla młodych będąc radnym, jakie pomysły przeforsować?

- Grodków jest miejscem o dużym potencjale kulturalnym, dlaczego więc oprócz Muzycznej Jesieni oraz kilku innych mniejszych imprez nie są organizowane inne wydarzenia kulturalne? Zamiast tego, co jakiś czas słyszymy, że w ościennych miastach występują znane nazwiska. Walczyłbym o większe wsparcie finansowe w budżecie dla instytucji odpowiedzialnych za organizację koncertów, wystaw, spektakli czy seansów. Ponadto, wprowadzenie w życie projektu mającego na celu wyławianie oraz wspieranie młodych talentów spoza głównego nurtu, a takich ludzi w Grodkowie nie brakuje.

 

10. Niektórzy radni idą do Rady, aby się wzbogacić. Padają głosy, że część z nich chce uchwalić podwyżkę diet. Jaki jest pana stosunek do otrzymywania diet, czy będzie Pan głosował przeciw podwyżkom?

- Z tego, co wiem dieta radnego wynosi 500 zł. Powiem, wprost – czym tu się wzbogacać? Nie dajmy się zwariować. Wystarczy przeprowadzić prosty rachunek 500zł x 48 miesięcy = 24 tysiące złotych. Większość kandydatów w ciągu roku zarabia o wiele więcej, więc nie kandydują do rady gminy dla pieniędzy. Ci, którzy tak twierdzą uprawiają tzw. czarny PR.

 

11. Sprawa lokalizacji w gminie Grodków farm wiatrowych jest ciągle w toku. W przypadku wyboru będzie Pan uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących tego przedsięwzięcia i ponosić odpowiedzialność. Jaki jest Pana stosunek do tej inwestycji?

- Oczywiście nie są mi znane szczegóły umowy, jaką ma zawrzeć gmina z inwestorem, ale jeśli będzie ona opłacalna pod względem finansowym i jeśli będzie ona poparta pozytywną opinią Ministerstwa Środowiska to będę głosował za. Gminie przyda się skok w XXI wiek pod względem „zielonej energii”.

 

Komentarze

Kamil Klasiński (niezweryfikowany)
Jestem w pełni za Twoją osobą

Jestem w pełni za Twoją osobą i w pełni popieram Twoja osobę:)

Anonim (niezweryfikowany)
Utopia , gmina boryka się z

Utopia , gmina boryka się z biedą , bezrobociem , stagnacją , al kilka maratonów to na pewno zmieni

gość (niezweryfikowany)
Radni z ramienia PSL w

Radni z ramienia PSL w naszej gminie jeszcze nigdy nie głosowali inaczej niż ekipa rządząca. Człowiek, który gdzieś tam biegał nigdy oficjalnie nie występował w imieniu gminy. Czysta utopia.

reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31