Mam duży zapas energii – wywiad z Jadwigą Demską radną z Kolnicy

 

Jadwiga Demska – radna gminy, lokalna działaczka, a prywatnie zwyczajna kobieta wykonująca codzienne obowiązki. W trakcie kończącej się kadencji wytrwale pracowała na rzecz mieszkańców gminy Grodków. Nie zrażały ją drobne niepowodzenia i oszczerstwa. Poprosiliśmy panią Jadwigę o podsumowanie ostatnich działań. Sprawdziliśmy także, czy zamierza kandydować w najbliższych wyborach samorządowych.

 

 

 

 

Redakcja: Za co lubi Pani gminę Grodków?

Jadwiga Demska: Miejsce, w którym się mieszka od lat, zazwyczaj się lubi i trudno jest wypunktować za co. Poczucie przynależności, utożsamianie się z mikroregionem budzi patriotyzm lokalny, wzmaga przywiązanie, uświadamia, że to tutaj jest moje gniazdo – siedlisko. Każdy dzień, napotkany człowiek, przelotny uśmiech, krótka rozmowa, czy serdeczne pozdrowienie sąsiada – to moje bogactwo i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego lubię moje miasto, gminę i miejscowość – Kolnicę.

R: Co, Pani zdaniem, wyróżnia gminę Grodków od innych?

JD: Specyfika naszej gminy to przede wszystkim aż 35 sołectw, które wraz z miastem tworzą „jeden zdrowy organizm”. W mojej ocenie funkcjonuje on dobrze, ale jak wszędzie, tak i tutaj zawsze można coś udoskonalić. Cierpimy na głód inwestorów, ale jeśli się pojawiają, to od razu są tacy, którzy chcą ich przepędzić. To, co dla jednych dobre, dla innych nie. Stąd trudności, które są nieodłącznym elementem pracy wszystkich samorządowców.

 

 

 

 

 

R: No właśnie, trudności nieodłącznie towarzyszą wielu działaniom. Patrząc z perspektywy czasu, co uznała by Pani za największy sukces tej kadencji?

JD: Za sukces mogę uznać mądrą, rozsądną i rzeczową współpracę  z radnymi oraz burmistrzem w poczuciu odpowiedzialności za gminę i jej mieszkańców.
W ramach swej działalności na rzecz okręgu, z którego zostałam wybrana czuwałam nad realizacją inwestycji oświetleniowej w miejscowościach Bąków i Wojsław. Za pozyskane fundusze  unijne wysokości 200 tysięcy złotych wymienione zostało pokrycie dachowe na kościele parafialnym w Kolnicy.
We współpracy z sołtysem i radą sołecką zrealizowaliśmy wiele  inicjatyw w samej Kolnicy: boisko LZS, asfaltowa ścieżka rekreacyjna przy boisku, nowy dach na kapliczce Matki Bożej Dobrej Rady.
W mijającej kadencji   byłam Przewodniczącą Komisji Oświaty i cieszę się, że dwukrotnie dokonano w tym czasie podwyżki płac dla pracowników obsługi, podniesiono dodatek wychowawczy oraz wybudowane zostało wielofunkcyjne  boisko dla  Zespołu Szkół w Jędrzejowie.

R: Wiele działań i pomysłów udało się zrealizować. Gdyby miała Pani taką możliwość, co  zmieniłaby Pani w gminie Grodków?

JD: Sytuacja gminy jest wypadkową tego, co dzieje się w powiecie, województwie i wreszcie kraju. Słyszałam wiele pomysłów na zmiany, tylko mają się one nijak do obowiązującego prawa. Nie jestem zwolenniczką radykalnych zmian, ponieważ wiem, że skutki wszelkich transformacji najczęściej dotykają boleśnie tych, którzy radzą sobie najsłabiej i oczekują pomocy właśnie od instytucji  państwowych. Zatem zmiany owszem, ale mądre, powolne rozważne, które służyć będą  wszystkim mieszkańcom i będą chronić najmniej zaradnych.

Ale, bardzo leży mi na sercu sytuacja ludzi starszych, i dlatego chciałabym, aby nasza gmina była szczególnie przyjazna dla nich oraz korzystała ze skarbca ich wiedzy i doświadczenia życiowego. Rozważam  kilka pomysłów, jak wyrwać ich z poczucia osamotnienia, pomóc zapomnieć o dolegliwościach i dać odczuć, że wciąż są  bardzo ważną częścią naszego społeczeństwa.

 

 

 

 

 

R: Oprócz pełnienia funkcji radnej, działa Pani także w stowarzyszeniu.  Dlaczego zdecydowała się Pani na taką aktywność i jakie, do tej pory najistotniejsze, działania udało się Państwu zrealizować?

JD: Moje zaangażowanie w Stowarzyszenie Trzy Żywioły to odpowiedź na oskarżenia i pomówienia   wobec tych, którzy nie są zwolennikami inwestycji wiatrowej na terenie naszej gminy. Szanuję wszystkich, którzy są przeciwnikami i uznaję ich  prawo do wyrażania swojej niechęci, ale w granicach obowiązującego prawa.
Nie można pozwolić na to, by  oskarżano o korupcję i łamanie prawa radnych, kiedy wszystkie instancje sądowe odrzucają te zarzuty. Najłatwiej wylać komuś kubeł pomyj na głowę i niech potem sam sobie z tym radzi.
Liczba osób, które wyraziły chęć przystąpienia do stowarzyszenia, utwierdziła mnie w przekonaniu, że nie warto poddawać się presji wiecznie niezadowolonych, a trzeba pracować dla dobra innych, dopóki mam siłę i chęci.
A moja praca w stowarzyszeniu to nie tylko odpór na oskarżenia, to szeroko zakrojona pomoc i wsparcie dla niepełnosprawnych, dzieci, młodzieży sportowców i naszych seniorów.
Zorganizowaliśmy pomoc materialną na zakup wózka dla Kingi, środki na rehabilitację dla Antosia, nieodpłatną wycieczkę dla setki dzieci do aquaparku we Wrocławiu. Planuję także coś miłego dla osób starszych, ale najpierw muszę to skonsultować właśnie z nimi.

 

 

 

 

 

R: Słyszeliśmy, że zamierza Pani wystartować w najbliższych wyborach samorządowych. Jakie są Pani plany na kolejną kadencję?

JD: Tak, podjęłam decyzję o kandydowaniu do Rady Gminy, bo  jak już wcześniej wspomniałam, mam jeszcze duży zapas energii, by służyć społeczeństwu. Zarówno Kolnica, jak i inne miejscowości wymagają  kolejnych remontów, inwestycji i udogodnień. Gmina jest dla mieszkańców – to będzie moje przesłanie na najbliższe cztery lata. Liczę na poparcie, serdecznie pozdrawiam.

Dziękuję za rozmowę. Nasza redakcja będzie śledzić dalsze kroki pani Jadwigi Demskiej. Szczególnie zaciekawiły nas plany zaktywizowania seniorów. Życzymy dalszych sukcesów i czekamy na kolejne działania, o których chętnie napiszemy na łamach miesięcznika, a także na portalu internetowym.

 

 

 

 

Komentarze

mieszkaniec (niezweryfikowany)
brawo- super kobieta

Brawo, super kobieta, pełna życia, energii. Wiecznie uśmiechnięta, a co najważniejsze, jak się odezwie, to z głową. Tacy ludzie są potrzebni, entuzjazm i zapał szansą na pobudzenie tego zaścianka na mapie Polski.

Grodków (niezweryfikowany)
Pani Radna

Takie czteroletnie zaangażowanie i tylko jeden wpis. Musiał to napisać ktoś z rodziny.

Anonim (niezweryfikowany)
kto dał pobudzenie. Ja przez

kto dał pobudzenie. Ja przez ostatnie 4 lata nie widziałem by ta Pani i wielu innych radnych coś zrobili dla mieszkańców. Zbliżają się wybory to teraz każdy taki artykuł będzie na wagę złota, mamona się kończy i stołeczki. Pali się... Mam nadzieje że w końcu zrobią coś by powstrzymać młodych przed wyjazdem z naszego zaściankowego, ale pięknego miasta. Przez 4 lata nic nie zrobiono w tym celu nic... Chodniki i drogi fajnie ale co dalej

Anonim (niezweryfikowany)
A może jakieś konkrety co ta

A może jakieś konkrety co ta Pani zrobiła ?

lolo (niezweryfikowany)
zapytaj o to

biednych z rynku

STOP STOP (niezweryfikowany)
STOP!!!!!Ciepły

Dlaczego się na to godzimy Trzebaby było zająć się dr Ciepłym, który przyjmuje w szpitalu w Grodkowie (nocna i świateczna opieka), to co on wyprawia z ludzmi i jak ich traktuje to tragedia, wyzywa, wygania i wystawia skierowania do szpitala bez podstaw, z zemsty, ze ktoś poprosił o zbadanie, a on na to czasu niema....karygodne, do kobiet mówi ze są złymi matkami....po ostatniej wizycie i trafieniu na tego doktorka plakalam cala noc, potraktowal mnie jak smiecia, Dlaczego tacy ludzie przyjmują pacjentów, skoro nie maja na to ani ochoty, ani serca. Jest zapchaj dziurą dla tych którzy nie chcą tych dyżurów pełnić.Szpital w Brzegu śmieje się z wystawionych skierowań do szpitala.Panie doktorze czasu już odejść!!!!!!!!!!!

123 (niezweryfikowany)
to do niego nie chodź... jak

to do niego nie chodź... jak wszyscy którym nie odpowiada pzestaną przychodzić i będą pustki to może koś coś zrozumie i go już nie będzie

Anonim (niezweryfikowany)
Ta pani nic nie zrobiła

Ta pani nic nie zrobiła pomimo tylko grzeje stołek na sesjach od kilku kadencji i ustawia pod nosem ludzi wiatraki. Teraz opowiada jaka jest wspaniała . Jeśli ktoś jest dobry wyborcy sami to zauważą i docenią

123 (niezweryfikowany)
p radna

Ta pani nic nie zrobiła pomimo tylko grzeje stołek na sesjach od kilku kadencji i ustawia pod nosem ludzi wiatraki. Teraz opowiada jaka jest wspaniała . Jeśli ktoś jest dobry wyborcy sami to zauważą i docenią

Anonim (niezweryfikowany)
Wszyscy na tej stronce

Wszyscy na tej stronce przedstawiani są jako szlachetni radni i dobrzy działacze społecznościowi,a wieść gminna niesie,że niezłe z nich ziółka i samosie.Może przy okazji najbliższych wyborów społeczeństwo właściwie oceni ich kompetencje.

Anonim (niezweryfikowany)
Ta Pani według nieudaczników

Ta Pani według nieudaczników i chorych zazdriśników nic nie zrobiła, a wy tylko potraficie robić na rzadko pod siebie. Gratuluję!

Anonim (niezweryfikowany)
Nie napinaj síę tak obrońco

Nie napinaj síę tak obrońco bo puszczą ci zwieracze i okaże się kto pod siebie rzadko robi.

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28