Niecodzienne zajęcia uczniów z Grodkowa

 

Od sierpnia 2013r. Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego  w Grodkowie jest uczestnikiem projektu „ Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy” realizowanym przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.Celem głównym projektu jest współpraca szkół zawodowych z  przedsiębiorcami i lokalnymi firmami.

 

W ramach projektu nasza szkoła doposażyła dwie pracownie kształcenia praktycznego  w specjalistyczny sprzęt  informatyczny -  32 komputery wraz z oprogramowaniem -  oraz pracownia fizyczno-chemiczna otrzymała sprzęt eksperymentalny do wykorzystania na zajęciach.

W tym roku szkolnym  nasi uczniowie uczestniczyli w praktykach zawodowych.
W listopadzie 2013 r. 5 uczniów z kl. I Technikum Agrobiznesu (Karolina Mazurek, Klaudia Bąk, Angelika Sawicka, Piotr Chwaliński i Filip Mucha)  wyjechało do Zakrzowa  do Ludowego  Klubu Jeździeckiego „LEWADA”, gdzie  mogli zdobyć doświadczenie w opiece i chowie koni. Poza tym właściciel klubu i stadniny pan Andrzej Sałacki przeprowadził kurs jeździectwa dla naszych praktykantów. 

 

 

W maju 2014r. młodzież z III kl. Technikum Informatycznego odbyło 4 tygodniową praktykę zawodową w  ciekawych i dokładnie wyselekcjonowanych firmach w Opolu, Wrocławiu, Prudniku, Kędzierzynie, Skarbimierzu i Nysie. Uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności z zakresu obróbki graficznej, obsługi sieci komputerowych czy programowania. Poza tym nabyli doświadczenie w administrowaniu przedsiębiorstwem oraz w obsłudze klienta.

Młodzież przebywająca na praktykach wróciła pełna zadowolenia oraz chęci  do pracy w szkole, a opiekunowie praktykantów w zakładach pracy nie szczędzili słów pochwały dla naszych uczniów.

 

W naszej szkole działają również 3 zespoły „design thinking”, które  mają  za zadanie wypracować nowe rozwiązania technologiczne w obszarze motoryzacyjnym
i  ekonomicznym. Uczniowie Mateusz Fiałkowski, Michał Nowak i Sławomir Wajman z klasy III Technikum Pojazdów Samochodowych mieli okazję zwiedzać firmę Jonson Controls w Skarbimierzu. Zakład zajmuje się produkcją foteli do samochodów osobowych m. in. Mercedesa, BMW, Opla oraz samochodów ciężarowych. Uczniowie poznali technologię produkcji i montażu foteli samochodowych. Końcowym etapem tego spotkania było podjęcie się przez uczniów zaprojektowania urządzenia dla zakładu, które będzie wykorzystane do montażu foteli samochodowych BMW. Opiekunem zespołu był Andrzej Chwałek. Natomiastuczennice Technikum Ekonomicznego  reprezentowały kolejne dwa zespoły „design thinking”.  W skład pierwszego zespołu weszły: Kasia Iwanicka, Ada Skupień oraz Karolina Wolny. Natomiast drugi zespół reprezentowały: Aneta Gawińska, Monika Gazdowicz oraz Daria Setla.

 

Dzięki uprzejmości Pana Pawła Badowskiego – właściciela firmy FIRESHOP.PL, który zajmuje się sprzedażą sprzętu gaśniczego, materiałów pierwszej pomocy przedmedycznej oraz BHP (odzież, obuwie, środki ochrony indywidualnej), dziewczyny miały okazję poznać funkcjonowanie i strukturę przedsiębiorstwa. Na zakończenie spotkania ustalono obszar działania zespołów, który został nazwany ,,Nie żyję dla ognia”. Projekt ma charakter kampanii społecznej, której celem jest wpływanie na świadomość społeczeństwa w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa pożarowego w domu, w szkole i w pracy. Uczestniczki projektu będą mogły w praktyce wykorzystać wiedzę zdobytą w czasie zajęć z przedmiotów zawodowych, m.in. poprzez przygotowanie działań promocyjnych, marketingowych, kontakty z mediami, współpracę z organami administracji publicznej, strażą pożarną, wyreżyserowanie filmów edukacyjnych.

 

Poza tym uczniowie mieli okazje uczestniczyć w 30 godzinnych zajęciach dodatkowych prowadzonych przez nauczycieli z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi ICT. Były to :  grafika komputerowa,   własna firma – własny start
i nowoczesna księgowa. Odbyły się również zajęcia z języka angielskiego zawodowego.

 

W ramach projektu nie zapomniano również o artystycznej duszy naszych uczniów. Grupa uzdolnionych muzycznie młodych ludzi brała udział w warsztatach
w profesjonalnym studiu nagrań RCRE, podczas których nagrali swoją płytę DEMO.

W przyszłym roku szkolnym zaplanowany jest wyjazd 10 uczniów wraz z opiekunem na targi branżowe do  Genewy na Geneva Motor Show oraz 10 naszych uczniów zdobędzie dodatkowe kwalifikacje na kursie wózków jezdniowych oraz 2 uzyska uprawnienia spawalnicze.

Lider projektu: Katarzyna Gwóźdź

 

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
Tyle dobrego w tym rolniku

Tyle dobrego w tym rolniku sie dzieje dla uczniów a dużo uczniów liceum wybiera

Do anonima (niezweryfikowany)
Z doświadczenia wiem, że to

Z doświadczenia wiem, że to nauczyciele z gimnazjów mącą uczniom w głowach żeby szli do liceum.

Do anonima (niezweryfikowany)
Z doświadczenia wiem, że to

Z doświadczenia wiem, że to nauczyciele z gimnazjów mącą uczniom w głowach żeby szli do liceum. Ludzie też myślą, że liceum lepiej przygotowuje do matury, a i tak pełno osób kończy swoją edukację na samym liceum.

Anonim (niezweryfikowany)
Technikum-liceum

Tyle dobrego w technikum - może i tak ale ile osób tam nie zdaje matury; w liceum jest jednak z tym znacznie lepiej.

Do Anonima (niezweryfikowany)
Technikum-liceum

Pełno osób w ogóle nie przystępuje do matury. Nie patrzcie pod kątem "w liceum więcej osób zdaje" - w liceum jest tylko matura do wyboru, w technikum ma się i maturę i egzamin zawodowy, można zdawać oba, albo z czegoś zrezygnować - jest jakiś wybór, a pełno osób decyduje się na sam egzamin zawodowy, bo nie chce iść na studia.

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31