Podniebne akrobacje

Mają 2 metry długości i ważą nawet 5 kilogramów. Potrafią utrzymywać się w powietrzu około 10 minut. Loty tych pięknych miniatur samolotów mogliśmy podziwiać pod koniec sierpnia na lotnisku modelarskim w Lipowej.
W ostatni weekend sierpnia na lotnisku modelarskim w Lipowej pod Grodkowem rozegrano po raz czwarty ogólnopolskie zawody modeli akrobacyjnych zdalnie sterowanych w kategorii F3A, które odbywały się w ramach cyklu imprez zaliczanych do Pucharu Polski.
Na starcie stanęło ośmiu zawodników z różnych stron Polski: Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia i Łodzi.
Zawodnicy mieli do wykonania kilkanaście figur.
- Konkurencja polegała na tym, że trzeba było bardzo precyzyjnie wykonać zestaw figur, są to najprostsze powiązania tj. beczka, pętla, trójkąt i kwadrat. Jednak w zawodach międzynarodowych są jeszcze dokładane inne figury, aby utrudnić wykonanie zadania. Od umiejętności pilota zależy, jak potrafi skorygować ustawienie modelu czy jego sterowanie w powietrzu. Każdy, nawet najmniejszy błąd jest widoczny i wpływa na ocenę sędziowską – wyjaśnia Jan Żywiec, organizator zawodów.
Uczestnicy zawodów latali miniaturami samolotów, których rozpiętość wynosiła 2 metry. Modele szybko wzbijały się w powietrze na wysokość 250 metrów. Każdy z uczestników zawodów miał 10 minut na przygotowanie, wystartowanie i lądowanie modelu. Ten musiał wylądować na specjalnie wydzielonej części pasa startowego.
- Zawody są oceniane przez minimum trzech sędziów, każdy z nich ocenia lot w skali punktowej od 1 do 10. Oprócz tego mnożymy jeszcze współczynnik trudności danej figury. Przede wszystkim sprawdzamy, czy jest zachowana kolejność lotu, jego elegancja, długość i wysokość – mówi Eugeniusz Twarkowski, sędzia główny zawodów z Aeroklubu Częstochowskiego.
Pogoda do latania była niemalże idealna, co pozwoliło na rozegranie w sumie trzech kolejek. Najlepszym pilotem był Adam Dębowski z Aeroklubu Warszawskiego, który uzyskał 2 tysiące punktów. Drugie miejsce przypadło Jackowi Szczepaniakowi z Aeroklubu Rzeszowskiego, a trzecią lokatę zajął Wiesław Chmielewski z Aeroklubu Pomorskiego.
Żeby pozwolić sobie na takie podniebne loty trzeba poświęcić nie tylko dużo czasu, ale i dużo pieniędzy. Cały zestaw można nabyć za około 10 tysięcy złotych.
- Zawodowcy najczęściej kupują zestawy z częściami, a następnie sami taki model składają. Natomiast, kto nie ma na to czasu lub nie ma do tego wprawy, kupuje już gotowy model. Ten jest tylko uzbrajany w aparaturę, serwa oraz silnik i już można latać – podkreśla Żywiec.

W Lipowej odbyły się także zawody o puchar „Feniksa” w szybowcach zdalnie sterowanych.

Damian Kapinos

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28