Pokazali jak ratować życie

W ubiegłym tygodniu dziewięć drużyn rywalizowało na terenie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie podczas II Turnieju Pierwszej Pomocy Szkół Gimnazjalnych i Średnich. Najlepszymi ratownikami okazali się uczniowie Gimnazjum Publicznego w Jędrzejowie oraz Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie.
Zawody były rozgrywane w ubiegłą środę 30 kwietnia. Do turnieju zgłosiło się dziewięć pięcioosobowych drużyn m.in. z Grodkowa, Jędrzejowa i Gracz.
- Turniej był otwarty, więc mogła się zgłosić każda szkoła. Zainteresowanie zawodami jest większe niż w ubiegłym roku. W niektórych placówkach była też selekcja uczestników drużyn, którzy wezmą udział w zawodach, więc to też pokazuje, że młodzież chce i potrafi udzielać pierwszej pomocy – mówi Jacek Mrożek, nauczyciel z Zespołu Szkół Rolniczych w Grodkowie.
Szkolne ekipy musiały poradzić sobie z testem pisemnym dotyczącym zasad udzielania pierwszej pomocy, jak i wykonać niezbędne czynności ratownicze na kilku scenkach urazowych.
- Uczestnicy musieli wykazać się wiadomościami i umiejętnościami praktycznymi przy wykonywaniu czynności ratowniczych, np. na jednej scence urazowej mieliśmy przypadek zatrzymania akcji serca, tutaj zawodnicy musieli udzielić tej osobie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, oczywiście wykonując ją na fantomie – informuje Mrożek.
Komisja sędziowska prowadząca zawody ratownicze brała pod uwagę postępowanie zespołu, oceniając wszystkie elementy. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najwyższą ilość punktów uzyskała ekipa z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie. Kolejne miejsce na podium zajęła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego. Natomiast trzecie miejsce wywalczyła druga ekipa z ZSR CKP.
Z kolei w kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła ekipa z Jędrzejowa, pozostałe miejsca na podium przypadły drużynom z Gimnazjum Publicznego nr 2 w Grodkowie.
Laureaci turnieju otrzymali nagrody rzeczowe, a zespoły, które w obydwóch kategoriach wywalczyły I miejsce będą reprezentowały gminę Grodków na etapie wojewódzkim Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Ten odbędzie się w dniu 31 maja w Opolu.

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31