Ponad 2 300 podpisów! Petycja w sprawie pociągów do Czech przekazana

W piątek 25 lipca grodkowianie pojechali do Warszawy, by przekazać petycję wraz z podpisami podróżnych w sprawie uruchomienia nowego połączenia kolejowego w relacji Wrocław Główny – Mikulovice.

W Warszawie społecznicy spotkali się m.in. z władzami spółki Przewozy Regionalne oraz przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Walka o połączenie kolejowe Dolnego Śląska i południowej Opolszczyzny z Czechami trwa, co najmniej od 2010 roku. Na razie bezskutecznie. Obecnie nie ma żadnego bezpośredniego pociągu, którym można byłoby dojechać z naszego województwa do Czech. Na początku 2014 roku obydwa samorządy województw Opolskiego i Dolnośląskiego wspólnie złożyły wniosek do spółki Przewozy Regionalne w Warszawie, aby w nowym rozkładzie jazdy na lata 2014/2015 uwzględnić nową linię międzynarodową z Wrocławia do czeskich Mikulovic (pierwsza stacja za polskimi Głuchołazami).

O każdych naszych działaniach informowały na bieżąco polskie i czeskie media, dzięki czemu udało się zebrać ponad 2 300 podpisów. Finał akcji odbył się 25-go lipca w Warszawie, co nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc Posłów na Sejm RP: Tomasza Garbowskiego i Adama Kępińskiego. W tym dniu grodkowianie spotkali się z przedstawicielami spółki Przewozy Regionalne, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz z posłami ziemi opolskiej. Najpierw społecznicy udali się do siedziby Przewozów Regionalnych. Tam uzyskali zapewnienie, iż wola uruchomienia nowego połączenia kolejowego do czeskich Mikulovic jest, ale brakuje na to pieniędzy.

- Potrzebujemy około 800 tysięcy zł na rok, to jest ogólna kwota, którą pokryć mogą dotację z różnych instytucji, w tym z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Niestety resort poinformował nas, że nie jest zainteresowany dotowaniem tego połączenia – informuje Krzysztof Pawlak, z-ca dyrektora ds. handlowych w Przewozach Regionalnych.

Kolejne spotkanie odbyło się w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, gdzie na ręce Przemysława Hofmana została przekazana petycja wraz z podpisami mieszkańców województw Opolskiego i Dolnośląskiego. Cała dokumentacja liczy aż 147 stron. Następnie przedstawiciele resortu wysłuchali naszych argumentów, po czym przedstawili swoje stanowisko.

- Jesteśmy zdania, że to połączenie ma tylko wymiar lokalny, więc powinno być realizowane wspólnie przez samorząd opolski i dolnośląski. Niemniej jednak przeanalizujemy raz jeszcze petycję, nie zostawimy tego problemu, który będziemy chcieli rozwiązać poprzez najbliższe spotkania z samorządowcami – powiedział Przemysław Hofman, dyrektor Departamentu Transportu Kolejowego w MIiR.

Otóż nie sposób nie zgodzić się z decyzją resortu, ponieważ połączenie ma charakter międzynarodowy. Świadczą o tym podpisy mieszkańców z różnych miejscowości m.in. z Warszawy, Gdańska, Krakowa czy Brna. Warto poczytać także opinie mieszkańców, które potwierdzają, iż nowy pociąg przyczynia się do ogromnego rozwoju m.in. Głuchołaz, do których obecnie można dojechać pociągiem tylko przez Czechy.

- Często bywam w Nysie i brakuje mi połączenia kolejowego do Jesenik. Zmuszony jestem korzystać z samochodu. Jesenik to region bardzo atrakcyjny turystycznie – napisał Dariusz Milczanowski z Ząbek, w województwie Mazowieckim.

- Poprawi to dojazd do pracy, na uczelnie oraz dojazd do klinik specjalistycznych. Rozwinie turystykę naszego rejonu – napisała Maria Rejowska z Nysy.

- Jestem studentką we Wrocławiu, obecnie jest duży problem z dojazdem. Autobusy są przeludnione, a osób korzystających z linii ciągle przybywa – napisała Marta Rożek z Głuchołaz.

 

 Autor: Damian Kapinos

Koordynator działań w Grodkowie

Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31