Przychodnia „Sanmed” w Grodkowie nie przyjmie pacjentów

Jeszcze 30 grudnia do godz. 15: 30 z informacji zamieszczonych na stronie internetowej opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia można było się dowiedzieć, że po 1 stycznia w Grodkowie zostanie otwarta tylko jedna z trzech przychodni. Jednak w kolejnym dniu umowę z NFZ na 2015 rok podpisała przychodnia „Zdrowie” znajdująca się przy ul. Szpitalnej. Drzwi przed pacjentami zdecydowała się zamknąć tylko przychodnia „Sanmed” przy ul. Słowackiego.

„Z powodu postawy Ministra Zdrowia, chcącego w celu propagandy wyborczej narzucić nierealne warunki dotyczące badań oraz leczenia chorych, nie zgodziliśmy się na ryzyko pracy kosztem Waszego zdrowia. Nasze wielomiesięczne rozmowy dotyczące nieprecyzyjnych przepisów nie odniosły skutków. W związku z tym istnieje groźba niepodpisania przez nas kontraktów na udzielanie świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia w roku 2015. Dlatego z przykrością informujemy, że nasza przychodnia będzie nieczynna od 1 stycznia 2015 do odwołania” – czytamy w oficjalnym komunikacie Porozumienia Zielonogórskiego, który został wywieszony na drzwiach grodkowskiej przychodni.

Pacjenci tej przychodni pomocy muszą szukać w pozostałych placówkach w Grodkowie. Od 2 stycznia 2015r, mogą się oni zgłaszać do przychodni POZ „Medium” przy ul. Słowackiego 6 lub „Zdrowie” przy ul. Szpitalnej 13, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 18.00. Wymienione placówki otrzymają od NFZ 45 zł za każdego przyjętego w tym trybie pacjenta. Po za tym każdy pacjent w ciągu roku może trzykrotnie bezpłatnie zmienić lekarza rodzinnego, do którego jest zapisany.

Natomiast nocna i świąteczna opieka zdrowotna będzie udzielana bez zmian, na parterze w budynku byłego szpitala.

Istotą konfliktu pomiędzy lekarzami i ministerstwem są tzw. pakiety onkologiczne i kolejkowe. Medycy z porozumienia wysunęli kilka istotnych wniosków. Żądają wprowadzenia listy badań, które będzie mógł zlecać pacjentom lekarz, półrocznych umów z NFZ i zwiększenia finansowania lekarzy rodzinnych o 2 mld zł. Medycy domagają się zmniejszenia liczby pacjentów, co pozwoli na wydłużenie czasu wizyty z 5 do 15 minut. Na takie postulaty nie zgadza się resort.

- Rocznie za te badania płacimy 200 milionów złotych, naszym zdaniem jest to suma wystarczająca. Z kolei Porozumienie Zielonogórskie chce od nas dodatkowe dwa miliardy złotych, możliwości zamykania przychodni w wybrane przez siebie dni i opłaty pacjenta na wejściu. To warunki nierealne do spełnienia – powiedział po zerwaniu negocjacji z lekarzami minister Bartosz Arłukowicz.

W związku z zaistniałą sytuacją, dla pacjentów, którzy mają wątpliwości gdzie się zgłosić do lekarza - uruchomiona została przez opolski NFZ specjalna całodobowa infolinia - numer telefonu 77 54 95 310.

Ważne i stale aktualizowane informacje znajdują się także na stronie opolskiego NFZ: www.nfz-opole.pl

 

Ważne telefony:

 

·        

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Medium" S. C. Krystyna Strzałkowska, Anna Strzałkowska – 77 415 38 00.

·        

Nocna i Świąteczna Ambulatoryjna Opieka Zdrowotna w Grodkowie (budynek byłego szpitala) realizowana przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "ARS-MED" – Lubsza. Kontakt – 77 415 52 43.

·        

NZOZ Przychodnia Lekarska "Zdrowie" A. Graczyk-Duda, E. Raczyńska, A. Walorski Spółka Partnerska Lekarzy - 77 415 44 17.

·        

Pogotowie Ratunkowe - 999.

 

 

Komentarze

Jack (niezweryfikowany)
Lekarze bezrobotni

Lekarze muszą mieć ogromny zapas pieniędzy jeśli od 1 stycznia stają się bezrobotnymi. Każdy normalny człowiek ubiega się o pracę. Cieszy się, że ma umowę na czas nieograniczony za 2 tysiące złotych. Powinna powstać jednostka kontrolująca lekarzy bezrobotnych aby nie mogli przyjmowali prywatnie (złożenie monitoringów w gabinetach prywatnych, mieszkaniach, wprowadzić również zakaz wejścia do przychodni itd. ). Gdzie tu jest powołanie, do służby która nie nie jest wykonywana za małe pieniądze. Oczywiście to nie dotyczy wszystkich lekarzy. W Grodkowie są lekarze bardzo dobrzy. To widać do kogo ludzie chcą się rejestrować. Ale są i tacy, którzy powinni być radnymi w każdej kadencji i nie odczuwało by się ich braku w pracy zawodowej. Życzmy sobie dobrego zdrowia w całym roku 2015.

Anonim (niezweryfikowany)
Dlaczego jedni mogą leczyć za

Dlaczego jedni mogą leczyć za te same stawki a inni nie.Pazernośc ?

Anonim (niezweryfikowany)
Nie chodzi tu o pazerność

Nie chodzi tu o pazerność lekarzy lecz słynny fortel w wykonaniu ministerstwa zdrowia które chcąc rozładować kolejki do specjalistów nakazuje lekarzom rodzinnym leczyć wskazane schorzenia,aby było śmieszniej będą za wykonane rozpoznania punktowani.Jeśli okażą się dobrymi specjalistami i za pomocą ''szklanej kuli'' wywróżą właściwe schorzenie dostaną kaskę.Jeśli się pomylą to mają płacić i iść na szkolenie.Pacjent z taką wróżbą będzie już tańszy zapewne do leczenia bo pominie się cały szereg procedur i badań niezbędnych w dotychczasowo funkcjonującym systemie.Kolejki zostaną szybko rozładowane,leczenie stanie sie tańsze bo przecież u lekarzy rodzinnych a minister zdobędzie odpowiedni splendor za korzystną reformę co też mu się przyda z okazji zbliżających sie wyborów.Tak ja to widzę.Pacjent jak zawsze na końcu.

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28