Reaktywacja połączenia kolejowego do Wrocławia to był strzał w dziesiątkę!

Na ten dzień czekało wielu mieszkańców Grodkowa. Od kilku dni do Wrocławia dojedziemy pociągiem i to bez przesiadki!

W środę 7 stycznia zostały reaktywowane połączenia kolejowe łączące Nysę z Wrocławiem. Na razie jest to jedna para, choć Obywatelski Komitet Obrony Kolei na Opolszczyźnie wnioskował także o wprowadzenie wieczornego pociągu, który miałby wyjeżdżać z Wrocławia w okolicach godz. 20-21: 00. Jednak należy się cieszyć z tego, co już osiągnęliśmy, bo jest to zalążek do wprowadzania pozytywnych zmian na kolei. Same działania o uruchomienie nowych połączeń trwały aż 5 lat. Polegały one przede wszystkim na pisaniu i wysyłaniu wniosków do urzędników, udziale w sesjach i szeregu konsultacji społecznych na różnych szczeblach. Nie trzeba długo było czekać, by się przekonać, że upór społeczników i podróżnych był konieczny. Reaktywacja połączeń kolejowych to był strzał w dziesiątkę!

Już na pierwszym rozkładowym kursie frekwencja wyniosła ponad 70 osób. Tylko w samej Nysie do pociągu wsiadły 32 osoby. Dla obsługi autobusu szynowego SA 137-003 to było miłe zaskoczenie.

- Pociąg się przyjmie, bo będą nim jeździli nie tylko studenci, ale także mieszkańcy Nysy lub Grodkowa, którzy chcą załatwić swoje sprawy np. w urzędach – mówi Maciej Szeptycki, kierownik pociągu.

Przyjeżdżając do Nysy czy Brzegu już po godzinie lub dwóch w środku dnia będzie można powrócić do domu.

- Zawsze jeździłam do Brzegu po godz. 14: 00 i to była dla mnie nieodpowiednia pora. Ten pociąg jest idealny, dzięki niemu mogę odwiedzić w domu schorowaną mamę – mówi Jadwiga Fornal, pasażerka z Nysy.

Już na starcie wielu podróżnych niedowierzało i pytało, czy ten pociąg faktycznie jedzie do Wrocławia. Z ulgą odetchnęło wielu, bo wreszcie dojedziemy bez przesiadki, szybciej i taniej.

- Jest to kolejny środek transportu, w którym nie trzeba stać i jest dużo miejsca, a w busach zawsze z tym był problem – podkreśla Krzysztof Radczak, podróżny z Nysy.

Zaskoczeni byli także mieszkańcy Oławy, którzy po raz pierwszy do Wrocławia pojechali nowoczesnym autobusem szynowy, zamiast tradycyjnym składem EZT - EN57, do którego codziennego widoku byli już przyzwyczajeni.

Obserwując frekwencję w następnych dniach było jeszcze lepiej. Tylko w piątek 9 stycznia, o godz. 13: 32 na stacji Grodków Śląski wysiadło z pociągu ponad 40 osób. 

Na całej trasie z Nysy do Wrocławia od kilku lat obowiązują promocyjne ceny biletów, które można nawet obniżyć trzykrotnie stosując różne ulgi. Natomiast cena biletu normalnego z Grodkowa do Wrocławia w ofercie „Połączenie w dobrej cenie” to koszt 10, 50 zł, gdzie za przejazd busem na tej samej trasie trzeba zapłacić aż 12 zł.

Reaktywacja połączeń z Nysy do Wrocławia nastąpiła po 69 latach przerwy. Ostatni pociąg na tej trasie pojechał w 1946 roku. Zyskaliśmy nie tylko bezpośrednie połączenie ze stolicą Dolnego Śląska, ale także dostaliśmy piątą parę pociągów, na którą podróżni czekali od 2009 roku.

Wszystkie połączenia są obsługiwane nowoczesnymi autobusami szynowymi. Na linii nr 288 Nysa-Brzeg pojedziemy z prędkością rozkładową V=70km/h, a na linii kolejowej E30 (odcinek Brzeg-Wrocław Główny) szynobus rozwinie prędkość do 120 km/h.

Obywatelski Komitet Obrony Kolei na Opolszczyźnie zapowiada, że nadal będzie aktywny i jego celem jest wywalczenie wydłużenia porannego i wieczornego pociągu do Wrocławia i Głuchołaz.

Filmy:

https://www.youtube.com/watch?v=8tFr00heKk4

https://www.youtube.com/watch?v=2n7Fk0Kmbr8

https://www.youtube.com/watch?v=ivgHnhW4ai4

 

 

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31