Tańsze rozmowy za granicą

Ta wiadomość ucieszy wszystkich, którzy rozpoczynające się właśnie wakacje planują spędzić za granicą. Od wtorku za korzystanie z komórek poza Polską, zapłacą oni mniej. Niższe stawki mają obowiązywać od 1 lipca na terenie całej Unii Europejskiej.

 

Ta wiadomość ucieszy wszystkich, którzy rozpoczynające się właśnie wakacje planują spędzić za granicą. Od wtorku za korzystanie z komórek poza Polską, zapłacą oni mniej. -    Za połączenie wychodzące zapłacimy nie więcej niż 97 groszy, za połączenia przychodzące maksymalnie 25 groszy, a koszt 1 MB danych został ustalony na poziomie 1,02 zł – tłumaczy Tomasz Bator z Urzędu Komunikacji Elektronicznej - państwowego regulatora rynku teleomunikacyjnego.

 

Podane stawki uwzględniają wliczony podatek VAT i są maksymalnymi wartościami, które może naliczyć operator. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sieci komórkowe stosowały promocje, którymi będą starały się przyciągnąć do siebie abonentów. Już dziś w jednej z sieci można nabyć pakiet 30 minut na połączenia w roamingu za 9 złotych, co daje 30 groszy za minutę rozmowy. Warto dodać, że u większości operatorów, za minutę połączenia na terenie kraju płacimy 29 groszy, więc rozwiązanie to wydaje się dosyć atrakcyjne.

 

Oprócz rozmów potanieć mają także SMS-y i MMS-y. Za jedną wiadomość tekstową zapłacimy maksymalnie 31 groszy. Wysłanie zdjęcia MMS-em kosztować będzie natomiast do 1,02 PLN, czyli tyle co megabajt przesłanych danych. -     Planujemy z mężem wycieczkę do Grecji. To dobra wiadomość, bo będzie można czasami zadzwonić do rodziny nie martwiąc się zbytnio o koszty – cieszy się pani Monika. - Chociaż wyjeżdżamy głównie po to by odpocząć, a nie rozmawiać przez telefon – dodaje. 

 

Jednak nie wszyscy odczują efekty obniżki. - Mój mąż pracuje za granicą i w domu bywa kilka razy w roku, dlatego posiada drugi telefon, z którego dzwoni do mnie. Mamy numery w sieci, która umożliwia rozmowy międzynarodowe tak tanie jak w kraju. Prawie złotówka za minutę to wciąż za drogo, by móc swobodnie rozmawiać tym, co dzieje się w domu, pogadać z dziećmi itd – zauważa pani Karolina.

 

Pamiętajcie, że jeśli z Polski dzwonicie do osoby, która przebywa za granicą i posiada numer polskiego operatora, osoba ta zapłaci za każdą minutę odebranego połączenia, jednak Wy nie poniesiecie żadnych dodatkowych kosztów – w końcu możecie przecież nie wiedzieć, gdzie znajduje się Wasz rozmówca.

 

Jeżeli planujecie wypad za granicę, warto pamiętać że współczesne smartfony – często bez polecenia użytkownika – łączą się w tle z internetem (np. po to, by zaktualizować informację o pogodzie czy przyspieszyć lokalizację podczas korzystania z nawigacji), dlatego też przed wyjazdem pamiętajcie o ustaleniu limitu na połączenia z internetem lub też o całkowitym wyłączeniu pakietowej transmisji danych i korzystaniu wyłącznie z hot-spotów.

 

Komisja Europejska planuje docelowo ujednolicić stawki za połączenia wewnątrz Unii tak, by korzystanie z telefonu za granicą kosztowało tyle co w kraju.

 

 

 

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31