Większość przychodni w Grodkowie podpisała umowy z NFZ

Do tej pory umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2015 rok podpisały trzy z czterech przychodni znajdujących się w Grodkowie. Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej opolskiego oddziału NFZ (stan na 3 stycznia godz. 18: 00), umowy na świadczenie usług w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej nie podpisała tylko placówka – „SANMED” znajdująca się przy ulicy Słowackiego 5 w Grodkowie, w której pracują lekarze: Liliana Lejkowska-Olszewska i Paweł Olszewski.

„Z powodu postawy Ministra Zdrowia, chcącego w celu propagandy wyborczej narzucić nierealne warunki dotyczące badań oraz leczenia chorych, nie zgodziliśmy się na ryzyko pracy kosztem Waszego zdrowia. Nasze wielomiesięczne rozmowy dotyczące nieprecyzyjnych przepisów nie odniosły skutków. W związku z tym istnieje groźba niepodpisania przez nas kontraktów na udzielanie świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia w roku 2015. Dlatego z przykrością informujemy, że nasza przychodnia będzie nieczynna od 1 stycznia 2015 do odwołania” – czytamy w oficjalnym komunikacie Porozumienia Zielonogórskiego, który został wywieszony na drzwiach grodkowskiej przychodni.

Pacjenci tej przychodni pomocy muszą szukać w pozostałych placówkach w Grodkowie. Od 2 stycznia 2015r, mogą się oni zgłaszać do jednej z trzech przychodni (poniżej podajemy ich listę), od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 18.00. Wymienione placówki otrzymają od NFZ 45 zł za każdego przyjętego w tym trybie pacjenta. Po za tym każdy pacjent w ciągu roku może trzykrotnie bezpłatnie zmienić lekarza rodzinnego, do którego jest zapisany.

Natomiast nocna i świąteczna opieka zdrowotna będzie udzielana bez zmian, na parterze w budynku byłego szpitala.

Istotą konfliktu pomiędzy lekarzami i ministerstwem są tzw. pakiety onkologiczne i kolejkowe. Medycy z porozumienia wysunęli kilka istotnych wniosków. Żądają wprowadzenia listy badań, które będzie mógł zlecać pacjentom lekarz, półrocznych umów z NFZ i zwiększenia finansowania lekarzy rodzinnych o 2 mld zł. Medycy domagają się zmniejszenia liczby pacjentów, co pozwoli na wydłużenie czasu wizyty z 5 do 15 minut. Na takie postulaty nie zgadza się resort.

- Rocznie za te badania płacimy 200 milionów złotych, naszym zdaniem jest to suma wystarczająca. Z kolei Porozumienie Zielonogórskie chce od nas dodatkowe dwa miliardy złotych, możliwości zamykania przychodni w wybrane przez siebie dni i opłaty pacjenta na wejściu. To warunki nierealne do spełnienia – powiedział po zerwaniu negocjacji z lekarzami minister Bartosz Arłukowicz.

 

W całym województwie Opolskim do tej pory umowy z NFZ podpisało 76 z 183 przychodni POZ.

W związku z zaistniałą sytuacją, dla pacjentów, którzy mają wątpliwości gdzie się zgłosić do lekarza - uruchomiona została przez opolski NFZ specjalna całodobowa infolinia - numer telefonu 77 54 95 310.

Ważne i stale aktualizowane informacje znajdują się także na stronie opolskiego NFZ: www.nfz-opole.pl

Ważne telefony:

 

·         Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Medium" S. C. Krystyna Strzałkowska, Anna Strzałkowska – 77 415 38 00.

·         Nocna i Świąteczna Ambulatoryjna Opieka Zdrowotna w Grodkowie (budynek byłego szpitala) realizowana przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "ARS-MED" – Lubsza. Kontakt – 77 415 52 43.

·         NZOZ Przychodnia Lekarska "Zdrowie" A. Graczyk-Duda, E. Raczyńska, A. Walorski Spółka Partnerska Lekarzy - 77 415 44 17.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "SAN-MED" Andrzej Tomalik, Joanna Tomalik Spółka Jawna - 77 415 54 27.

·         Pogotowie Ratunkowe - 999.

 

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31