Zjedź z drogi do Kotowic

 

Chyba każdy z nas zetknął się w życiu z sytuacją, gdy okazało się, że tego co wspaniałe, nie trzeba szukać daleko. Często można powiedzieć w ten sposób o wyjątkowych miejscach będących całkiem niedaleko nas, które nieraz mijamy – nawet nie zdając sobie sprawy z ich istnienia. Dziś proponuję spontaniczny wypad do Kotowic. Jak się okaże, można tam z powodzeniem trafić przy okazji.

 

 

Kotowice to niewielka miejscowość w powiecie Wrocławskim, gminie Siechnice, leżąca kilka kilometrów od drogi krajowej między Oławą a Wrocławiem. Wieś – ze względu na występujące w okolicy tereny lęgowe ptaków - leży w rozlewisku Odry na obszarze chronionym "Natura2000". Jedną z głównych atrakcji jest wysoka na ok. 40 metrów wieża widokowa (w tym roku konstrukcja ma "urosnąć" o kolejne 20 metrów). Można tu dojechać samochodem oraz pociągiem – a także, do czego namawiam najmocniej – rowerem. Jeśli odległość (około 42 km z Grodkowa) jest dla Was bariera "nie do przeskoczenia", bierzcie rower do pociągu! Za przewóz roweru – niezależnie od tego jak daleko jedziecie, zapłacicie zawsze te samą cenę – 7 złotych, aczkolwiek przewoźnicy nierzadko stosują w sezonie promocyjne stawki, dzięki którym – o ile będą obowiązywać tego lata -  kosztować będzie nas to jeszcze mniej.

 

 

Mały skok w bok

Jeśli raz na jakiś czas jeździcie do Oławy lub Wrocławia samochodem, wystarczy tylko zjechać z głównej drogi i po kilku kilometrach dojeżdżamy do celu. Jadąc w kierunku Wrocławia, w Oławie należy skręcić w prawo za Lidlem. Jadąc z kolei od strony stolicy dolnego śląska, skręcamy w lewo w miejscowości Groblice. Po dojechaniu do samych Kotowic, dzięki tablicom informacyjnym bez trudu znajdziecie drogę do wieży. Obok kościoła należy skręcić w leśną drogę, którą jedziemy ok. 1,5 km. Nie należy się jednak obawiać, gdyż nawierzchnia z kostki brukowej pozwala wjechać tam nie tylko samochodom terenowym.

 

 

Ci z Was, którzy zdecydują się na podróż pociągiem, muszą najpierw dojechać do Wrocławia (jeszcze w tym roku ma zostać uruchomione nowe połączenie bezpośrednie z Grodkowa do Wrocławia). We Wrocławiu przesiadamy się do pociągu jadącego w kierunku Jelcza – Laskowic (na tej trasie odjeżdżają one nawet 2 razy w ciągu godziny). Cena biletu z Grodkowa nie powinna przekraczać 15 złotych. Warto zwrócić uwagę na nieco myląca nazwę stacji Zakrzów Kotowice, gdyż do Zakrzowa jest stąd około 7 km. Sam przystanek położony jest niezwykle urokliwie w środku lasu.

 

Gdy już dojedziecie na miejsce, możecie skorzystać z jednej z dwóch dróg – jeśli wzięliście rower nie macie wyboru i do pokonania jest około 3 km. Najpierw należy kierować się jedyną drogą w stronę wioski – nieco ponad kilometr leśną dróżką (oświetloną nocą), następnie skręcamy w lewo i – podobnie jak podczas jazdy samochodem – w leśną, wybrukowaną drogę. Dla odważniejszych do wyboru jest krótsza i – moim zdaniem – ciekawsza trasa. Należy przejść ok. 800 metrów lasem wzdłuż torów kolejowych (w kierunku Jelcza). Po wyjściu z lasu wejdziecie na jeden z dwóch mostów nad Odrą (posiada kładkę dla pieszych, więc przejście nim nie będzie szczególnie niebezpieczne). Przed drugim (większym) mostem należy zejść w nasypu kolejowego (paniom odradzamy buty na obcasie) i przejść podobny dystans wybrukowaną polną drogą – w tym momencie już nie będziecie mieli wątpliwości, w która stronę iść, gdyż wieżę będzie dobrze widać. Jeśli wybieracie tę trasę musicie uważać na pociągi – oprócz "osobówek" na tej linii jeździ dość dużo składów towarowych.

Po drodze z pewnością ujrzycie siedzących na brzegu wędkarzy – jeśli lubicie spędzać czas w ten sposób, koniecznie zabierzcie też wędki.

 

 

Liczby mają znaczenie

Wejście na wieżę jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga żadnej rezerwacji, podawania personaliów etc. Oficjalnie jest ona czynna jest od marca do września codziennie od 10:00 do 20:00, jednak pozostawione na szczycie pamiątkowe napisy np. z lutego świadczą o tym, że od tej reguły zdarzają się odstępstwa. Niejednokrotnie również byłem tam po 20:00 i brama także była otwarta. Jednak najlepsze widoki ujrzycie oczywiście w dzień. Oprócz panoramy przyległego tereny, przy dobrej pogodzie zobaczycie także niektóre wyższe budynki Wrocławia – szczególnie dobrze widoczny będzie jeden z najwyższych wieżowców w Polsce – Sky Tower. Ponadto podziwiać można też Ślężę oraz Sudety.

 

 

W drodze na górę do pokonania jest 221 schodów. Wszędzie zamontowane są wysokie barierki ochronne które uniemożliwiają wypadnięcie, ale jednocześnie nie przeszkodzą większości z Was na swobodne podziwianie panoramy okolicy. Uwaga do osób o nieco słabszych nerwach – nie patrzcie w dół, bowiem "podłoga" wykonana jest z krat, dzięki czemu widać wszystko, co mamy pod nogami. Daje to szczególnie ciekawy efekt po dotarciu na szczyt. W dodatku przy mocniejszym wietrze, na górze nieźle chwieje.

 

Po zejściu warto także pójść ok. 200 metrów do końca leśnej, brukowanej dróżki. Przysiółek Utrata po tej stronie rzeki to zaledwie dwa gospodarstwa. Dalej znajdują się świetne miejsca do połowu ryb (w przyszłości ma tu powstać przystań), a także ścieżki rekreacyjne wzdłuż rzeki.

Wędrując leśnymi dróżkami z pewnością napotkacie rowerzystów czy miłośników terenowych motocykli. Tereny te są także bardzo dobrym miejscem na dłuższy spacer.

 

 

Trudno mi zliczyć, ile razy odwiedziłem to miejsce. Po raz pierwszy dotarłem tu w pewne wrześniowe, sobotnie popołudnie – jedno z ostatnich tak ciepłych i słonecznych dni ubiegłej jesieni – z pewnością będę tam wracał jeszcze wielokrotnie, do czego również i Was zachęcam.

Wieża widokowa w Kotowicach ma także swój profil na facebooku: https://www.facebook.com/WIEZAwKOTOWICACH

 

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe CAPTCHA.
Te pytanie służy sprawdzeniu czy jesteś prawdziwym człowiekiem czy spam botem.
Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama

Kalendarz imprez

n p w ś c p s
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31